AktüelEkolojiHayvan hakları adına bir adım daha

Bayram yerlerindeki yarışmalarda ödül olarak hayvan verilmesi yasaklandı. Taşkent Doğa Parkı’ndan yapılan açıklama şöyle: Bayram Yerinde Bir Dönem Sona Erdi! Hayvan Refahı yasası 2013 yılında hayata geçmesine rağmen uygulamada sıkıntılar yaşanmaktaydı. Yasada, hayvanların çekilişlerde ödül olarak verilmesi net olarak yasaklanmış olsa da bu madde uygulanmamakta, bayram yerlerinde kuştan balığa, tavşandan kaplumbağaya ve hatta sincaba kadar birçok hayvan gece boyunca o gürültülü ortamda, standart dışı şartlarda ödül olarak dağıtılmak için bulundurulmaktaydılar. 2018 yılında duyarlı vatandaşlardan gelen...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 6, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Bayram yerlerindeki yarışmalarda ödül olarak hayvan verilmesi yasaklandı. Taşkent Doğa Parkı’ndan yapılan açıklama şöyle:

Bayram Yerinde Bir Dönem Sona Erdi!

Hayvan Refahı yasası 2013 yılında hayata geçmesine rağmen uygulamada sıkıntılar yaşanmaktaydı. Yasada, hayvanların çekilişlerde ödül olarak verilmesi net olarak yasaklanmış olsa da bu madde uygulanmamakta, bayram yerlerinde kuştan balığa, tavşandan kaplumbağaya ve hatta sincaba kadar birçok hayvan gece boyunca o gürültülü ortamda, standart dışı şartlarda ödül olarak dağıtılmak için bulundurulmaktaydılar.

2018 yılında duyarlı vatandaşlardan gelen bilgi ve ihbarların ardından Kıbrıs Hayvan Hakları Derneği ve Taskent Doga Parki’nın yapmış olduğu girişimler sonucunda Lefkoşa Türk Belediyesi zabıta ekipleri duruma müdahale etmek istemiş, daha sonra Gumruk Ve Rusumat Dairesitarafından 3 adet sincaba kaçak oldukları gerekçesiyle el konulmuş olmasına rağmen, diğer hayvanlar için KKTC Veteriner Dairesi tarafından son bir kez müsamaha gösterilmişti.

2019 yılı Ramazan bayramına girdiğimiz bugünlerde, hayvan refahı açısından tam bir bayram havası esiyor. Tüm tarafların karşılıklı duyarlılığı sayesinde artık yasalar uygulanıyor ve Bayram yerinde ödül olarak hayvan bulundurulmuyor.

Bu konuda öncelikle duyarlı vatandaşlarımıza, ardından yasaların uygulanmasındaki duyarlılıkları için Veteriner Dairesi’ne, Lefkoşa Türk Belediyesi’ne, Gümrük Dairesi’ne ve en önemlisi bayram yerinde ekmek parası için çalışan ama artık bunun için hayvan haklarını sömürmeyen emekçi çalışanlara teşekkürler.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©