KitapYaşamHayvan Çiftliği Netflix dizisi oluyor

Orwell’in totaliter bir rejim alegorisi kurduğu Hayvan Çiftliği’nden şu cümle pek çoğumuzun aklındadır: “Bütün hayvanlar eşittir, ama bazı hayvanlar daha eşit!” Kolayca insanlara uyarlanabilecek bir önerme. Orwell’in distopyaları 1984 ve Hayvan Çiftliği’nin ülkemizde en çok satanlar listelerinde sürekli kendine yer bulması zamanın ruhunu düşününce pek de şaşırtıcı değil. Distopyalara yönelik bu ilgi ülkemizle de sınırlı değil elbette. Pek çok distopik metin, tekrar ve tekrar sinema ve televizyona uyarlanıyor. Orwell’in Hayvan Çiftliği daha önce sinema ve...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 15, 2018
Djumba Hotel & Cafe

Orwell’in totaliter bir rejim alegorisi kurduğu Hayvan Çiftliği’nden şu cümle pek çoğumuzun aklındadır: “Bütün hayvanlar eşittir, ama bazı hayvanlar daha eşit!” Kolayca insanlara uyarlanabilecek bir önerme.

Orwell’in distopyaları 1984 ve Hayvan Çiftliği’nin ülkemizde en çok satanlar listelerinde sürekli kendine yer bulması zamanın ruhunu düşününce pek de şaşırtıcı değil. Distopyalara yönelik bu ilgi ülkemizle de sınırlı değil elbette. Pek çok distopik metin, tekrar ve tekrar sinema ve televizyona uyarlanıyor.

Orwell’in Hayvan Çiftliği daha önce sinema ve televizyona uyarlanmıştı ancak romanı perdeye taşıyan en dikkat çekici yapımın 1954 tarihli bir animasyon olduğu düşünülürse, yeni bir uyarlamanın vakti gelmişti!  

Yüzüklerin Efendisi serisindeki Gollum rolüyle akıllara kazınan İngiliz oyuncu Andy Serkis, Orwell’in yıllara meydan okuyan yapıtını bir filme dönüştürmek için çalışmalarını uzun yıllardır sürdürüyordu. Son dönemde yapımcılığını üstlendiği filmlerle de adından söz ettiren online platform Netflix, Serkis’in projesini kendi bünyesine katınca, bu yeni Hayvan Çiftliği uyarlamasına dair beklentiler de yükseldi.

Andy Serkis her ne kadar adını hep “motion-capture” yönteminin usta aktörü olarak duyursa da, yönetmenlik konusunda da yabana atılacak bir isim değil. 2017’de çektiği biyografik film Breathe‘in yanı sıra, yakın zamanda yine Netflix‘te gösterime girecek Kipling uyarlaması Mowglide onun yönetmenlik konusundaki iddiasını ortaya koyuyor.

Romanın uyarlama haklarını 2012 yılında alan Serkis’in aklındaki proje ilk başta bir televizyon dizisi formatındaydı, ancak daha sonra bir filme dönüştü. Henüz oyuncuları ve ekibi belli olmayan filmle ilgili net olan şey, Orwell’in romanının günümüzde halen ne denli geçerli olduğuna yapılacak vurgu gibi duruyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©