KitapYaşamHayvan Çiftliği Netflix dizisi oluyor

Orwell’in totaliter bir rejim alegorisi kurduğu Hayvan Çiftliği’nden şu cümle pek çoğumuzun aklındadır: “Bütün hayvanlar eşittir, ama bazı hayvanlar daha eşit!” Kolayca insanlara uyarlanabilecek bir önerme. Orwell’in distopyaları 1984 ve Hayvan Çiftliği’nin ülkemizde en çok satanlar listelerinde sürekli kendine yer bulması zamanın ruhunu düşününce pek de şaşırtıcı değil. Distopyalara yönelik bu ilgi ülkemizle de sınırlı değil elbette. Pek çok distopik metin, tekrar ve tekrar sinema ve televizyona uyarlanıyor. Orwell’in Hayvan Çiftliği daha önce sinema ve...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 15, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Orwell’in totaliter bir rejim alegorisi kurduğu Hayvan Çiftliği’nden şu cümle pek çoğumuzun aklındadır: “Bütün hayvanlar eşittir, ama bazı hayvanlar daha eşit!” Kolayca insanlara uyarlanabilecek bir önerme.

Orwell’in distopyaları 1984 ve Hayvan Çiftliği’nin ülkemizde en çok satanlar listelerinde sürekli kendine yer bulması zamanın ruhunu düşününce pek de şaşırtıcı değil. Distopyalara yönelik bu ilgi ülkemizle de sınırlı değil elbette. Pek çok distopik metin, tekrar ve tekrar sinema ve televizyona uyarlanıyor.

Orwell’in Hayvan Çiftliği daha önce sinema ve televizyona uyarlanmıştı ancak romanı perdeye taşıyan en dikkat çekici yapımın 1954 tarihli bir animasyon olduğu düşünülürse, yeni bir uyarlamanın vakti gelmişti!  

Yüzüklerin Efendisi serisindeki Gollum rolüyle akıllara kazınan İngiliz oyuncu Andy Serkis, Orwell’in yıllara meydan okuyan yapıtını bir filme dönüştürmek için çalışmalarını uzun yıllardır sürdürüyordu. Son dönemde yapımcılığını üstlendiği filmlerle de adından söz ettiren online platform Netflix, Serkis’in projesini kendi bünyesine katınca, bu yeni Hayvan Çiftliği uyarlamasına dair beklentiler de yükseldi.

Andy Serkis her ne kadar adını hep “motion-capture” yönteminin usta aktörü olarak duyursa da, yönetmenlik konusunda da yabana atılacak bir isim değil. 2017’de çektiği biyografik film Breathe‘in yanı sıra, yakın zamanda yine Netflix‘te gösterime girecek Kipling uyarlaması Mowglide onun yönetmenlik konusundaki iddiasını ortaya koyuyor.

Romanın uyarlama haklarını 2012 yılında alan Serkis’in aklındaki proje ilk başta bir televizyon dizisi formatındaydı, ancak daha sonra bir filme dönüştü. Henüz oyuncuları ve ekibi belli olmayan filmle ilgili net olan şey, Orwell’in romanının günümüzde halen ne denli geçerli olduğuna yapılacak vurgu gibi duruyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık