AktüelEkolojiHayat kısa kuşlar ölüyor

Yüzlerce ötücü kuş yavrusu Avrupa’daki sıcak hava dalgası nedeniyle açlıktan öldü
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 30, 2019
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Ekologlar kavurucu sıcakların yuvalarında bulunan tüm ötücü kuş yavrularını öldürdüğüne dair uyarıda bulundu.

İndependetTurkish’in haberine göre Haziran ayındaki sıcak hava dalgası sırasında Fransa’nın Montpellier kentinde 200’den fazla baştankara yavrusu, ebeveynleri 45 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda avlanamadığı için açlıktan öldü.

Bilim insanları tüm kıtadaki doğal hayatın mevsim şartlarının keskin biçimde bozulduğunu ve ötücü kuş türlerine ait popülasyonlarda toplu çöküşler olabileceği konusunda uyarıyor.

Londra Zooloji Topluluğu’ndan (Zoological Society of London) araştırmanın baş yazarı Dr. Nathalie Pettorelli “Sıcak hava dalgaları nedeniyle İngiltere’deki kuş türlerinin pek çoğu kuluçka evresinde ölme tehlikesi altında ve bu güçlü seçilim baskısı muhtemelen Avrupa’daki pek çok diğer kuşu da etkiler” dedi.

Fransa’daki Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi’den (CNRS) Dr. Anne Charmantier bu durumu Rachel Carson’ın 1962 basımlı kitabı Sessiz Bahar’a benzetiyor. Kitap insan kaynaklı çevresel bozulma sebebiyle kuş ötüşlerinin olmadığı distopik bir gelecek konusunda uyarıyor.

Dr. Charmantier sözlerine şöyle devam etti:

Montpellier’deki sıcak hava dalgası dünyanın sonu gelmiş gibi hissettirdi. Her yer çok sessizdi. Olumlu bakmak ve bu popülasyonun böyle şiddetli sıcaklıklara uyum sağlayacağını söylemek güç.

Dr. Charmantier 30 büyük baştankara kuşu yuvasından sadece birinin içinde canlı yavru kuşlar bulunduğunu, onların da bulunduklarında ölmek üzere olduklarını söyledi.

Araştırma ebeveyn kuşların muhtemelen sıcak havada uçamadıkları için yavrularını terk etmek zorunda kaldıklarını ortaya çıkardı.

Montpellier caddelerinde bulunan henüz uçamayacak kadar küçük olan 150’den fazla ebabil ve kırlangıç yavrusu muhtemelen taze hava almaya çalışırken yuvalarından düşmüşlerdi.

Normalde yaz boyunca hareketli olan ağustos böceği ve sivrisinekler bile sıcak hava dalgası yüzünden sessizliğe gömüldüler.

Dr. Charmantier “Sokakta konuşan herkes ‘bu normal değil’ diyordu. İnsanlar ve diğer canlılar bu sıcaklıklarda çok fazla zorlanıyor” dedi.

Şehirlerden uzak alanlarda yaşayan ötücü kuşlar için durum aynı, hatta belki de daha kötü olabilir. Ötücü kuşlar uzaklıkları nedeniyle bilim insanları tarafından daha az biliniyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..