AktüelSanatYaşamHayali Sanat’ın Sunduğu Lefkoşa Sahne Sanatları Festivali 1-11 Kasım 2018

Yaklaşık üç yıldır Lefkoşa özüne, öz değerlerine dönüyor. Birbirinden değerli gençler ananelerinin, dedelerinin dükkânlarına dönüyor. Suriçi’nde yapılan yol çalışmaları, düzenlemeler, geçmişi geleceğe aktarabilecek değerler yaratmamıza imkân sağladı. Her geçen gün daha iyi olacağımızı yaşayarak görüyoruz. Biz Lefkoşa’ya baktığımız zaman. Güzelliğin, nadideliğin, selvilerin, ipleri sapasağlam bir tarihin içinden, gökkuşağına tutunmuş bir yer görüyoruz. Bizans’ın surları olmayan Lefkoşa’sının üzerine, Lüzinyanlıların yaptığı burçsuz kuleli surlar, Venediklilerin şehri savunmak için, kulelerin üzerine yaptığı burçlar. Kilit taşlı evler, Bektaşi evlerinde...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 5, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Yaklaşık üç yıldır Lefkoşa özüne, öz değerlerine dönüyor. Birbirinden değerli gençler ananelerinin, dedelerinin dükkânlarına dönüyor. Suriçi’nde yapılan yol çalışmaları, düzenlemeler, geçmişi geleceğe aktarabilecek değerler yaratmamıza imkân sağladı. Her geçen gün daha iyi olacağımızı yaşayarak görüyoruz.

Biz Lefkoşa’ya baktığımız zaman. Güzelliğin, nadideliğin, selvilerin, ipleri sapasağlam bir tarihin içinden, gökkuşağına tutunmuş bir yer görüyoruz.

Bizans’ın surları olmayan Lefkoşa’sının üzerine, Lüzinyanlıların yaptığı burçsuz kuleli surlar, Venediklilerin şehri savunmak için, kulelerin üzerine yaptığı burçlar.
Kilit taşlı evler, Bektaşi evlerinde Muflon kafası, Grek evlerinde oyulmuş asma yaprakları, Cumbalı Osmanlı evleri, küllü mermer duvarlara nakış gibi işlenmiş çiçekler, yapraklar.

Hepsi derin bir aidiyet hissinin buluşması.

Geçen üç yılda ve öncesinde mutluluğumuz için yaratılmış, vazgeçilmez buluşmalar oldu.

Kader bilmez, güneşin hikayesini anlatan arkadaşlarımız, ki biz onlara ülkenin münevverleri diyoruz.
Bütün bu buluşmaları yaratan, üreten, yılmayan, çalışan, güzellikle bakabilen, sevgi dolu bir sürü genç.

Anibal dâhil daha birçok değere sahip çıkıyorlar.

Tasarımcı, çizer, yazar, seramikçi, dansçı, müzisyen, tiyatrocu, modacı, turizmci arkadaş, içlerinde yarattıkları koruyucu, yansıtıcı, anımsatıcı, kollayan, değer veren yaklaşımlarıyla Lefkoşa’nın tozunu siliyor.

Yaşam denen şey o kadar güzeldir ki; Lefkoşa’ya neresinden bakarsan o kadar derin, eğer güzellikleri alt alta yazarsan o yaşamın aslında ne kadar güzel, ne kadar anlamlı, bir o kadar keyifli geçiyor olduğunu görebilirsin.

Festivalimiz “Özde Ben Bir İnsan Olmaya Geldim.” Sloganıyla başlıyor. Daha fazla insan olmaya gayret edeceğiz, daha fazla insan olmak bizim için bir buluşma. Bu buluşmayı evrenle, doğayla ve yaşamın ışığıyla, iyi enerjiyle buluşma olarak görüyoruz.

Bunu fark etmiş arkadaşlarımız bakın neler yaptılar.
Bu yıl 16. kez yapılan LBT’nin sunduğu Kıbrıs Tiyatro Festivali, Kıbrıs Türk Devlet Tiyatro’sunun, Lefkoşa Sanat Tiyatrosu’nun, Baraka Tiyatrosu’nun her yıl sergilediği oyunlar. Ve bu üç tiyatronun amatörlere sunduğu imkânlar ve dersler. İzel Seylani’nin ustasından devir aldığı Karagöz Hacivat gösterileri.

LTB’nin açtığı Bandabuliya Sahnesi, yine LTB’nin açtığı kurslar. Yeni açılan Artivist Sanat Atölyesi. Umay ve bir çok arkadaşın açtığı sergiler. Yüzünü güzelliğe çevirmiş ClayArt Seramik Atölyesi. Dreamcatcher. Çizge Yalkın’ın açtığı Yoga Stüdyosu. Orhan Erönen’in açtığı DJUMBA Butik Otel. Atik Kaya’nın yapacağı çalışmalar.

Yuka Blend Festivali ve Yuka’dan arkadaşların boyadığı köprü. Coffe&Design tasarım etkinliği.

Daha adını sayamadığım bir çok değerli arkadaş ve organizasyon, unuttuklarımız olduysa heyecanımıza bağışlasınlar.

Bütün bunların kuşaktan kuşağa aktarılan bir zihniyet meselesi olduğunu düşünüyoruz.

Bir yıl önce tiyatro oyuncusu Ahmet Alper Ayana ile kurduğumuz Hayâlî Sanat Atölyesi ile bir sahne sanatları festivali hayal etmiştik. Kimin kapısını çaldıysak bizi kırmadı. Festival sonunda teşekkür edeceğimiz çok kişi olacak. Fakat şimdi… Bize büyük destek veren LTB Belediye Başkanı Mehmet Harmancı’ya, Değerli Hocamız Rejisör Murat Atak’a, Kıbrıs Türk Devlet Tiyatrosu Müdürü Sevgili Hocamız İlknur Işıl Türkmen’e, YDÜ Sahne Sanatları Fakültesi ve hocalarına, logomuzu tasarlayan Evren Erkut’a, Festival Afişimizdeki sürrealist çalışmayı yapan güzel yürekli kardeşimiz Salih Sevindik’e, afiş tasarımlarımızı yapan birtanemiz Bertan Görüş ve Slogan Kurumsal’a çok teşekkür ederiz.

Güneşin doğduğu her “Yuva” “Lefkoşa”dır. Seni Seviyoruz
Lefkoşa.

Biletleri biletinal.com ve aşağıdaki linklerden satın alabilirsiniz. Yarın üç etkinliğimiz festivale eklenecektir.

https://biletinial.com/tiyat…/ziya-azazi-dervish-in-progress

https://biletinial.com/tiy…/ayse-deniz-gokcin-beethoven-rock

https://biletinial.com/…/sahane-dugun-kibris-turk-devlet-ti…

https://biletinial.com/…/karmakarisik-alanya-belediye-tiyat…

https://biletinial.com/…/gozlerimi-kaparim-vazifemi-yaparim…

https://biletinial.com/…/gokkusaginin-altinda-alanya-beledi…

https://biletinial.com/…/derya-gulu-alanya-belediye-tiyatro…

https://biletinial.com/…/orhan-veli-ile-git-gidebildigin-ye…

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık