AktüelEkonomi PolitikPolitikaHavana’da ilk bağımsız sokak eylemi: Kübalılar hayvanlar için yürüdü

Küba’nın başkenti Havana, ilk kez ‘bağımsız’ bir sokak eylemine ev sahipliği yaptı. Sadece hükümetin sınırlarını belirlediği eylemlere izin verilen ülkede yüzlerce kişi hayvanlara kötü muamele edilmesini protesto etti. BBC’deki habere göre hayvanseverler, hayvanlarını kucaklarına alıp katıldığı yürüyüşte, yönetime hayvanları koruma kanunu çıkarılması yönünde çağrı yaptı. Küba’da hayvan haklarının öncülüğünü yapan ABD’li bir kadının mezarına giden eylemciler sosyal medya üzerinden örgütlendi. Yürüyüşü düzenleyen Beatriz Batista, “Bu yürüyüşü tarihi bir olay olarak nitelendiriyorum. Küba’da hayvan haklarının öncesini ve sonrasını birbirinden...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 8, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Küba’nın başkenti Havana, ilk kez ‘bağımsız’ bir sokak eylemine ev sahipliği yaptı. Sadece hükümetin sınırlarını belirlediği eylemlere izin verilen ülkede yüzlerce kişi hayvanlara kötü muamele edilmesini protesto etti.

BBC’deki habere göre hayvanseverler, hayvanlarını kucaklarına alıp katıldığı yürüyüşte, yönetime hayvanları koruma kanunu çıkarılması yönünde çağrı yaptı. Küba’da hayvan haklarının öncülüğünü yapan ABD’li bir kadının mezarına giden eylemciler sosyal medya üzerinden örgütlendi. Yürüyüşü düzenleyen Beatriz Batista, “Bu yürüyüşü tarihi bir olay olarak nitelendiriyorum. Küba’da hayvan haklarının öncesini ve sonrasını birbirinden ayıracak” dedi.

Muhalif sanatçı Luis Manuel Otero ise yürüyüşle ilgili yorum yaparken ihtiyatlı davranarak, “Bu yönetimin bir şovuna dönüşebilir çünkü ‘Bakın biz ne kadar müsamahakarız’ deme hakkı verebilir” görüşünü savundu.

Küba’da, 1959’daki devrim sonrasında, yürüyüş ve gösteriler hükümetin sıkı kontrolü altında düzenleniyor. Ülke yönetimine ilişkin protestolara izin verilmiyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2020 ↄ⃝ copyleft