AktüelEkonomi PolitikPolitikaHavana’da ilk bağımsız sokak eylemi: Kübalılar hayvanlar için yürüdü

Küba’nın başkenti Havana, ilk kez ‘bağımsız’ bir sokak eylemine ev sahipliği yaptı. Sadece hükümetin sınırlarını belirlediği eylemlere izin verilen ülkede yüzlerce kişi hayvanlara kötü muamele edilmesini protesto etti. BBC’deki habere göre hayvanseverler, hayvanlarını kucaklarına alıp katıldığı yürüyüşte, yönetime hayvanları koruma kanunu çıkarılması yönünde çağrı yaptı. Küba’da hayvan haklarının öncülüğünü yapan ABD’li bir kadının mezarına giden eylemciler sosyal medya üzerinden örgütlendi. Yürüyüşü düzenleyen Beatriz Batista, “Bu yürüyüşü tarihi bir olay olarak nitelendiriyorum. Küba’da hayvan haklarının öncesini ve sonrasını birbirinden...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 8, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Küba’nın başkenti Havana, ilk kez ‘bağımsız’ bir sokak eylemine ev sahipliği yaptı. Sadece hükümetin sınırlarını belirlediği eylemlere izin verilen ülkede yüzlerce kişi hayvanlara kötü muamele edilmesini protesto etti.

BBC’deki habere göre hayvanseverler, hayvanlarını kucaklarına alıp katıldığı yürüyüşte, yönetime hayvanları koruma kanunu çıkarılması yönünde çağrı yaptı. Küba’da hayvan haklarının öncülüğünü yapan ABD’li bir kadının mezarına giden eylemciler sosyal medya üzerinden örgütlendi. Yürüyüşü düzenleyen Beatriz Batista, “Bu yürüyüşü tarihi bir olay olarak nitelendiriyorum. Küba’da hayvan haklarının öncesini ve sonrasını birbirinden ayıracak” dedi.

Muhalif sanatçı Luis Manuel Otero ise yürüyüşle ilgili yorum yaparken ihtiyatlı davranarak, “Bu yönetimin bir şovuna dönüşebilir çünkü ‘Bakın biz ne kadar müsamahakarız’ deme hakkı verebilir” görüşünü savundu.

Küba’da, 1959’daki devrim sonrasında, yürüyüş ve gösteriler hükümetin sıkı kontrolü altında düzenleniyor. Ülke yönetimine ilişkin protestolara izin verilmiyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık