AktüelEkolojiEkonomi PolitikHava kirliliği yılda 8.8 milyon can alıyor

Almanya’nın Mainz kentindeki Johannes Gutenberg Üniversitesi çatısı altındaki tıp merkezi tarafından yapılan araştırmaya göre hava kirliliği sigaradan fazla cana mal oluyor. Daily Mirror’daki habere göre araştırma ekibinden Prof. Thomas Münzel yılda 8.8 milyon kişinin hava kirliliğinin neden olduğu sağlık sorunlarından dolayı öldüğünü açıkladı. El ettikleri sonuçları değerlendiren Münzel, fabrika, araç ve elektrik santrallerinin neden olduğu partiküllerin insan hayatını riske attığını anımsatarak şunları söyledi: ”Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre 2015’te sigara nedeniyle 7.2 milyon kişi öldü. Hava kirliliğinin...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 12, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Almanya’nın Mainz kentindeki Johannes Gutenberg Üniversitesi çatısı altındaki tıp merkezi tarafından yapılan araştırmaya göre hava kirliliği sigaradan fazla cana mal oluyor.

Daily Mirror’daki habere göre araştırma ekibinden Prof. Thomas Münzel yılda 8.8 milyon kişinin hava kirliliğinin neden olduğu sağlık sorunlarından dolayı öldüğünü açıkladı.

El ettikleri sonuçları değerlendiren Münzel, fabrika, araç ve elektrik santrallerinin neden olduğu partiküllerin insan hayatını riske attığını anımsatarak şunları söyledi: ”Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre 2015’te sigara nedeniyle 7.2 milyon kişi öldü. Hava kirliliğinin neden olduğu kalp hastalıkları beklentimizin çok üzerinde çıktı. Bizim elde ettiğimiz sayı bunun üzerinde. Daha da önemlisi sigara içmemek mümkün ama hava kirliliğine maruz kalmamak günümüz koşullarında mümkün değil.”

Verilere göre Avrupa’da hava kirliliğinin neden olduğu -başta solunum yolu hastalıkları olmak üzere- sağlık sorunları 790 bin can aldı. İtalya’da 81 bin, Fransa’da 67 bin Polonya’da 58 bin kişi hava kirliliği nedeniyle öldü.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık