AktüelEkolojiHava kirliliği dünya genelinde insanların yaşam ömrünü 2,2 yıl kısaltıyor

Yapılan bir araştırmaya göre hava kirliliği dünya genelinde insanların 2,2 yıl daha erken ölmesine neden oluyor. Kirliliğin en yoğun olduğu Hindistan'da bu sayı 6 yıla çıkıyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 1, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Yeni yayınlanan bir rapora göre hava kirliliği dünya genelindeki milyarlarca insanın hayatını altı yıla kadar kısaltıyor.

Rapor, hava kirliliğinin insan sağlığı için sigara içmekten, araba kazalarından veya HIV/AIDS’ten çok daha büyük bir tehdit oluşturduğunu vurguluyor.

Araştırma kapsamında hazırlanan veritabanı üzerinden hava kirliliğinin hangi ülkede hayat süresinden ne kadar kısalttığına bakılabiliyor.

Başlıca sebebi kömür kullanımı

Araştırmacılar, kömür kullanımın hava kirliğinin başlıca sebebi olduğunu belirtirken, ortalama bir vatandaşın altı yıl erken öldüğü Hindistan‘ın bu durumdan en kötü etkilenen ülkeler arasında yer aldığını söyledi.

Son yedi yılda hava kirliliğini azaltan Çin‘de ise kirli hava hala halkının ömrünü 2,6 yıl azaltıyor.

‘En büyük dış tehdit’

Bilim insanları, iklim krizinin orman yangınlarına neden olarak hava kirliliğine katkıda bulunduğunu ve birbirini beslediğini söyledi.

Insider Voice’ın haberine göre Chicago Üniversitesi’nden Prof. Michael Greenstone, “Hava kirliliği, gezegendeki insan sağlığına yönelik en büyük dış tehdittir” ifadelerini kullandı.

Ortalama 2,2 yıl kayba neden oluyor

Ortalama bir dünya vatandaşının bugünkü hava kirliliği seviyelerinde ömründen 2,2 yıl kaybettiğini söyleyen Greenstone, “En çarpıcı şey, hükümet ve toplumsal normların bir kombinasyonunun, insanların gerçekten çarpıcı biçimde daha kısa ve hasta hayatlar yaşamasına izin vermeyi seçtiği büyük ülkelerin olmasıdır” dedi.

2013 yılında “kirliliğe karşı savaş” başlatan Çin, hava kirliliği seviyelerini yüzde 29 oranında azalttı. Bilim insanları, kesintilerin devam ettiği varsayıldığında, insan ömrüne ortalama 1,5 yıl ekleneceğini söylüyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık