AktüelEditoryalHastanedeki hasarı sigorta karşılayacak: Pilli niye yardım kampanyası başlatıyor?

Sağlık Bakanı Ali Pilli, basın açıklaması yaparak Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’ndeki yangında çıkan hasara yönelik konuştu, bağış kampanyası başlatılacağını duyurdu.
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Geçtiğimiz gün Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu’nda çıkan yangın sonucu 3 kişinin hayatını kaybettiği felaketle ilgili olarak Sağlık Bakanı Ali Pilli bugün açıklama yaptı.

Hastanenin açılması için hafta sonu hasar tespitine yönelik ön çalışmanın bittiğini belirten Pilli, tüm cihazların teknik uzmanlarının çağrıldığını ifade etti. Yarın hastanede ayaktan tanı, poliklinik, röntgen ve göğüs hastalıkları servisi, diyaliz ile enfeksiyon hastalıkları servisinin, onkolojinin ve nükleer tıp merkezinin, thalassemia ve diyabet merkezinin hizmet vereceğini açıkladı.

“Yardım kampanyası başlatacağız”

Pilli, “gerek yurtiçinden gerek yurtdışından birçok kişi bize yardımda hazır olduğunu gösterdi. Telsim ve KKTCELL ile bir anlaşma yaparak SMS karşılığı bağış başlatacağız. Bugün hastanemizde 160 kişi çalışmaktadır. Toplumumuzdan bağış yapmak isteyen kişiler için yarın bir bağış kampanyası başlatacağız ve iki bankadan hesap açacağız. Yarın tekrar açıklama yapacağız” şeklinde konuştu.

Şirket hasarı karşılayacaksa, bağışlar ne amaçla toplanacak?

Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayan halk, yıllardır “sağlık fonu” adı altında devlete bağışta bulunuyor… Dahası, Mapfree Sigorta adına sosyal medyadan yapılan açıklamada, sigorta poliçesi şartlarına bakılmaksızın, tamamen kamu yararını gözeterek Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’ni en erken zamanda aktifleştirmek için 60 kişilik bir ekiple çalışmalara devam edildiği ve hasarın karşılanacağı belirtildi.

Devletin tek donanımlı hastanesinin sigortasının neleri kapsadığı halen bilinmiyor. “Devlet” yetkilileri, şeffaflıktan uzak bir şekilde, yangın sonrası süreci yönetmeye çalışıyor… Hastaneyi sigortalayan şirket, poliçe şartlarına bakılmaksızın hastanenin tadilatı için gerekli çalışmayı yapacağını duyurmuşken, siz bu bağışı ne amaçla toplayacaksınız?

Editoryal Kolektif

Editoryal Kolektif

Gazeddakıbrıs Editoryal Kolektifi tarafından kaleme alınan değerlendirme yazıları...

LGBT kitapcık