koronavirusHastaların yüzde 90’ı aşısız

Kıbrıs Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı dün yayımladığı basın açıklamasında, adadaki hastanelerde bulunan Covid-19 hastalarının %90’ından fazlasının henüz aşılarının olmadığını açıkladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 24, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı dün yayımladığı basın açıklamasında, adadaki hastanelerde bulunan Covid-19 hastalarının %90’ından fazlasının henüz aşılarının olmadığını açıkladı.

Yeni vakaların %70’inin 40 yaş altı kişiler olduğuna dikkat çeken Bakanlık, yeni mutasyonun yüksek olmasından dolayı yüksek enfeksiyona bağlı virüsün yayılma riskinin ve ciddi biçimde hastalanmanın söz konusu olduğunu vurguladı.

Son günlerde temaslı takibinin, ayrıca hastaların geçmişleriyle ilgili soruşturmanın, yeni vakaların %70’inin 40 yaş altı kişilerde olduğunu gösterdiğine işaret eden Sağlık Bakanlığı, vatandaşların sadece %4’ünün aşı sürecini tamamladığını, %16’sının ilk dozlarını aldıklarını, tam bağışıklık kazanmadıkları için virüse karşı duyarlı olduklarını, enfekte olan kişilerin %90’ından fazlasının aşılarının bulunmadığını belirtti.

Bakanlık son günlerde ciddi semptomlar gösteren gençlerin hastaneye başvurularının arttığını, bu kişilerin ya Yoğun Bakım Birimi’nde tedavi gördüklerini ya da Yoğun Bakım Birimlerinde entübe olduklarını vurguladı.

Sağlık Bakanlığı, 33 yaşında bir hastanın pazar günü doğrudan Yoğun Bakım Birimi’ne yatırıldığını ve entübe edildiğini kaydetti.

Bakanlık, Limasol ve Mağusa bölgelerinde vaka sayılarında bir artış eğiliminin olduğunu ifade etti; Limasol Genel Hastanesi’ne başvuruların artma eğilimi gösterdiğini, diğer bölgelerde durumun değişken olduğunu, yukarıdaki bilgilere göre ve Hindistan varyantının Britanya varyantından 6 kez daha fazla bulaşıcı olduğu dikkate alındığında, bunun virüsün daha saldırgan şekilde yayıldığını, daha sosyal olan gençlere saldırdığını, daha çok seyahat geçmişi olmayan adanın ücra köşelerindeki aşısız kişilerde gözlendiğini kaydetti.  

Avrupa Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrolü Merkezi’ne (ECDC) örnek gönderme süreci uzun olduğu için toplumda yeni varyantın bulunma olasılığının yüksek olduğunu, vakalarda ve hastanelere başvurularda artışa neden olduğunu belirten Bakanlık, bu nedenle vatandaşlardan, kişisel koruyucu tedbirlerin yanı sıra, işyerlerinde ve çeşitli sosyal faaliyetlerin olduğu yerlerde daha dikkatli olmaları istendi.

Sağlık Bakanlığı, aşı olmayan özellikle gençlerin aşı için en kısa zamanda randevu başvurusu yapmaları çağrısında bulundu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık