Yüzleşme“Harnup Ağaçlarının Altında” Sergisi Cenevre’de Açıldı

Kıbrıs’taki Kayıp Şahıslar Komitesi’nin çalışmalarını gösteren sergi BM’nin Cenevre’deki Merkezi’nde “Palais des Nations” da açıldı. Kayıp Şahıslar Komitesi’nden yapılan açıklamaya göre, BM Genel Direktörü Michael Moller ile Uluslararası Kızıl Haç Komitesi Başkanı Peter Maurer’in ev sahipliğini yaptığı sergiye, BM  üye ülkeleri ve insani örgüt temsilcileri katıldı. Nick Danziger’in fotoğraflarıyla Rory MacLean’in metinlerinin yer aldığı “Harnup Ağaçlarının Altında” isimli sergi Kayıp Şahıslar Komitesi bilim insanlarının 1963-4 ve 1974 olayları sırasında  kaybolan insanların kalıntılarının yerlerinin tespit edilmesi,...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 11, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs’taki Kayıp Şahıslar Komitesi’nin çalışmalarını gösteren sergi BM’nin Cenevre’deki Merkezi’nde “Palais des Nations” da açıldı.

Kayıp Şahıslar Komitesi’nden yapılan açıklamaya göre, BM Genel Direktörü Michael Moller ile Uluslararası Kızıl Haç Komitesi Başkanı Peter Maurer’in ev sahipliğini yaptığı sergiye, BM  üye ülkeleri ve insani örgüt temsilcileri katıldı.

kayip_cenevre3

Nick Danziger’in fotoğraflarıyla Rory MacLean’in metinlerinin yer aldığı “Harnup Ağaçlarının Altında” isimli sergi Kayıp Şahıslar Komitesi bilim insanlarının 1963-4 ve 1974 olayları sırasında  kaybolan insanların kalıntılarının yerlerinin tespit edilmesi, kazılıp kimlik tespitinin yapılması ve ailelerine teslim edilmesi şeklindeki çalışmalarını resmediyor.

kayip_cenevre

BM Genel Direktörü Michael Moller açılış konuşmasında, Kayıp Şahıslar Komitesi bilim insanlarının çalışmalarını övdü ve sürecin her aşamasında Kıbrıslı Türk ve Rum bilim insanlarının birlikte çalıştığına dikkat çekti. Serginin bilim adamlarının barışçıl bir geleceğe doğru yol açan çalışmalarını yansıttığını ifade etti.

Uluslararası Kızıl Haç Komitesi Başkanı Peter Maurer ise, Uluslar arası Kızıl Haç Komitesi’nin Kayıp Şahıslar Komitesiyle birlikte çalışmaktan mutluluk duyduğunu vurguladı ve bilim insanlarının yıllar sonra hala açık olan yaraları sarmak için işlerine kendilerini adayarak çalıştıklarını ifade etti.

kayip_cenevre1

Maurer, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin ise uzlaşının, iki toplumlu iş birliğinin sembolü olduğunu ve sınırlar arasında acı çeken aileler arasında anlayış geliştirilmesini sağladığını belirtti.

Kayıp şahıslar Komitesi üyeleri de BM’ye komiteye verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık