AktüelBilimYaşamHarari: En kötü senaryo dijital diktatörlükler

‘Sapiens’ ve ‘Homo Deus’ kitaplarıyla insanların bilim ve tarihe ilgisini artıran İsrailli tarihçi Yuval Noah Harari, yakın gelecekte problemlerimizin temelini biyoteknoloji ve yapay zekanın oluşturacağını söylüyor. Diken‘in çevirdiği ve  Business Insider dergisinde yer alan mülakatta sosyal medyanın kısa sürede yok olacağına inanmadığını dile getiren tarihçi, ‘dijital diktatörlük’ riskine dikkat çekiyor. Harari, geçen yıl yayınlanan kitabı ‘Homo Deus’ta teknolojik gelişmelerin insanı ‘tanrı mertebesi’ne yükselteceğini savunmuştu. ‘Sapiens’ kitabında ise insanlığın bugünlere nasıl geldiği anlatılıyordu. İsrailli tarihçi o kadar meşhur oldu ki kitapları başka dillere çevrilmek bir kenara,...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 27, 2018
Djumba Hotel & Cafe

‘Sapiens’ ve ‘Homo Deus’ kitaplarıyla insanların bilim ve tarihe ilgisini artıran İsrailli tarihçi Yuval Noah Harari, yakın gelecekte problemlerimizin temelini biyoteknoloji ve yapay zekanın oluşturacağını söylüyor.

Diken‘in çevirdiği ve  Business Insider dergisinde yer alan mülakatta sosyal medyanın kısa sürede yok olacağına inanmadığını dile getiren tarihçi, ‘dijital diktatörlük’ riskine dikkat çekiyor.

Harari, geçen yıl yayınlanan kitabı ‘Homo Deus’ta teknolojik gelişmelerin insanı ‘tanrı mertebesi’ne yükselteceğini savunmuştu. ‘Sapiens’ kitabında ise insanlığın bugünlere nasıl geldiği anlatılıyordu.

İsrailli tarihçi o kadar meşhur oldu ki kitapları başka dillere çevrilmek bir kenara, dünyada fikirleri en çok merak edilen isimlerden biri haline geldi.

Haberin tümü için tıklayınız:

‘Sapiens’in yazarı Harari: En kötü senaryo dijital diktatörlükler – Diken

‘Sapiens’ ve ‘Homo Deus’ kitaplarıyla insanların bilim ve tarihe ilgisini artıran İsrailli tarihçi Yuval Noah Harari, yakın gelecekte problemlerimizin temelini biyoteknoloji ve yapay zekanın oluşturacağını söylüyor. Sosyal medyanın kısa sürede yok olacağına inanmadığını dile getiren tarihçi, ‘dijital diktatörlük’ riskine dikkat çekiyor.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©