AktüelEkonomi PolitikGazedda'nın GündemiPolitikaRöportajHami: “Kaosa doğru gidiyoruz ve hiçbir şey yapamıyoruz”

“Tüccarlar bazen telefonda söyledikleri fiyatlar ile geldiklerinde bize gösterdikleri fiyatlar bile farklı olabiliyor. Her gün fiyatları arttırıyorlar. Her gün tüccarlarla kavga içerisindeyiz. Artık bize yollanan fiyat listelerini EURO olarak göndermeye başladılar.” “Bu şekilde giderse ülkede esnaf kalmayacak.” “İnsanlar daha ne olduğunu anlamadı. Bugün yaşananların etkisi önümüzdeki süreçte kendisini gösterecek” “İnsanlar eğer borcun altında değilse hala iyi durumdadır demektir. Herkes kötüye gidişattan bahsediyor fakat kimsede bir endişe yok. Çoğu insan henüz neler olduğunu veya olabileceğini idrak...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 8, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

“Tüccarlar bazen telefonda söyledikleri fiyatlar ile geldiklerinde bize gösterdikleri fiyatlar bile farklı olabiliyor. Her gün fiyatları arttırıyorlar. Her gün tüccarlarla kavga içerisindeyiz. Artık bize yollanan fiyat listelerini EURO olarak göndermeye başladılar.”

“Bu şekilde giderse ülkede esnaf kalmayacak.”

“İnsanlar daha ne olduğunu anlamadı. Bugün yaşananların etkisi önümüzdeki süreçte kendisini gösterecek”

“İnsanlar eğer borcun altında değilse hala iyi durumdadır demektir. Herkes kötüye gidişattan bahsediyor fakat kimsede bir endişe yok. Çoğu insan henüz neler olduğunu veya olabileceğini idrak etmiş durumda değil. Kaosa doğru gidiyoruz ve hiçbir şey yapamıyoruz”

Röportaj: Hasan Yıkıcı

“Şimdiye dek böyle bir şey yaşamadık. Bu ülkede yaşamak zaten belirsizliklerle dolu, ekonomik kriz  bu belirsizlikler içinde ap ayrı bir belirsizilik yaratıyor. Ne yapacağımızı bilmiyoruz” Nevzat Hami cümleleri bunlar. Lefkoşa’nın sevilen ve alternatif mekanlarından Ghetto Bar-Restaurant işletmecisi ve sahibi. Üzerine ekliyor, “en korktucu şey de bu belirsizliğin sürekliliği”

Ülkemizde yaşan ekonomik krizle birlikte piyasada ciddi bir kırılganlık, belirsizlik ve kaos ortamı oluştu. Hayatı saran bir şok dalgası söz konusu ve özellikle alternatif olmayı önüne hedef koyan mekanlar her şeye rağmen hayata tutunmaya devam ediyor. 

Her şeye rağmen hayat sevincini kaybetmemekte ısrarcı olan Nevzat Hami ile krizi ve yaşananları konuştuk.

Bu şekilde giderse ülkede esnaf kalmayacak

Tüccarlardan toplamda 400’den fazla ürün alıklarını ve bunların hepsinde bir ay içerisinde artış olduğunu belirten Hami, ilk aklına gelenleri saymaya başlıyor, “Un 100 TL’den 170 TL’ye, yaş 95 TL’den 165 TL’ye çıktı, tere yağı 10 TL’den 15 TL’ye çıktı KDV’si ise ayrı.” Aynı şekilde elektrikte çok ciddi bir fark yaşandığını ifade eden Hami, 1 ay içerisinde %43 bir artışın olduğunu söyledi. “Elektrik yaz aylarında 6 veya 7 bin TL civarında gelirdi bu ay 10 bin TL’nin üzerinde bir meblağ geldi. Bunun yanında sterlin üzerinden olan kiralar neredeyse her gün artmakta. Neredeyse her gün mülk sahibiyle ne yapacağız diye konuşmaktayız.  Bu şekilde giderse ülkede esnaf kalmayacak.” 

Tüccar fiyat listesini EURO olarak göndermeye başladı

Mal dağıtımı yapan tüccarlarla da sıkıntılar yaşadıklarını kaydeden Ghetto Cafe sahibi Nevat Hami, tüccarların yaptıkları fırsatçılıklarla defalarca karşılaştıklarını ifade etti. Fiyatları sürekli değiştirdiklerini belirten Hami şöyle konuştu: “Bazen telefonda söyledikleri fiyatlar ile geldiklerinde bize gösterdikleri fiyatlar bile farklı olabiliyor. Her gün fiyatları arttırıyorlar. Her gün tüccarlarla kavga içerisindeyiz. En son bize yollanan fiyat listelerini artık EURO olarak göndermeye başladılar.”

Türk malı ürünlerin döviz üzerinden hesaplanmamalı 

Türkiye’den Kıbrıs’ın kuzeyine gelen Türk malı ürünlerin neden döviz üzerinden hesaplandığı sorusunu soran ve bunu anlamlandıramadığını söyleyen Hami, Türk malı ürünlere de %70’e kadar zam geldiğini kaydetti. Hami, bunun önleminin neden alınamadığını, alınamıyorsa da neden alınamadığının açıklanması gerektiğini belirtti.

Müşteri azalması yaşamıyoruz ama…

Ghetto Bar sahibi Nevzat Hami, krizden dolayı henüz müşteri azalması yaşamadıklarını kaydederken, önümüzdeki 2-3 ay içerisinde böyle bir azalma durumu ile karşılaşabileceklerini söyledi. İnsanların henüz yaşam alışkanlıklarını değiştirmeye başlamadığını gözlemlediğini belirten Hami, krizin sürmesi durumunda bu yönde de değişikliklerin olacağını vurgulayarak, “İnsanlar daha ne olduğunu anlamadı. Bugün yaşananların etkisi önümüzdeki süreçte kendisini gösterecek” ifadelerini kullandı.  

Kaliteyi hayatta düşürmem

Restaurant’ta başından beri kaliteye ve niteliğe önem verdiklerinin altını çizen Hami, yüksek maliyette çalıştıklarını söyleyerek “Kaliteyi düşürmeyi hayatta düşünmüyorum. En azından bu kötü gidişattan ve belirsizlikten en az zarar görerek hayata tutunmaya çalışacağız. Fakat hizmetlerimizin niteliğini değiştirmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. 

Kaosa doğru gidiyoruz, çoğu insanda endişe yok

Çevresindeki gözlemlerden yola çıkarak “çoğu insanda endişe yok” diyen Hami şunları ifade etti, “İnsanlar eğer borcun altında değilse hala iyi durumdadır demektir. Herkes kötüye gidişattan bahsediyor fakat kimse de bir endişe yok. Çoğu insan henüz neler olduğunu veya olabileceğini idrak etmiş durumda değil. Kaosa doğru gidiyoruz ve hiçbir şey yapamıyoruz”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık