AktüelGazedda'nın GündemiHamaset cephesi için susma vakti

Larnaka’da bulunan Büyük Camiyi kundaklayan kişinin Suriyeli uyruklu bir göçmen olduğu ortaya çıktı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 6, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Larnaka’da bulunan Büyük Camiyi kundaklayan kişinin Suriyeli uyruklu bir göçmen olduğu ortaya çıktı.

İki Toplumlu Kültürel Miras Teknik Komite üyesi Sotos Ktoris, kişisel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Büyük Camiye yönelik saldırının “ırkçı” ya da “milliyetçi” bir girişim olmadığını ifade ederek, saldırıyı Suriyeli evsiz bir göçmenin gerçekleştirdiğini duyurdu. 

Ktoris açıklamasında, iki toplumun dini anıtlarıyla ilgili konularda gereksiz ve zararlı bir tartışmaya girmemek için her şeyin gerçek boyutlarıyla tartışılması gerektiğini belirterek, saldırıyı evsiz bir Suriyeli’nin, Cami’nin hocasının Suriyeli kişiye geceyi camide geçirmesine izin vermemesi üzerine gerçekleştirdiğini söyledi. 

Camide küçük çaplı hasar meydana geldiğini de ifade eden Ktoris, Kıbrıs’ta çoğulculuğun kabulü ve saygısının olması gerektiğini, ortak kültürel mirasın korunması gerektiğini söyledi. 

Kıbrıs Cumhuriyeti Polis Sözcüsü Christos Andreou, üçüncü bir ülkeden 27 yaşında bir kişinin tutuklandığı açıklamıştı.

Ne olmuştu?

Larnaka’daki Büyük Cami’ye molotof kokteyli saldırısı özellikle Kıbrıs’ın kuzeyindeki hamasi kesim ve TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tepki toplamıştı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Tatar, camiye yönelik yapılan saldırının ‘planlı’ olduğunu iddia ederek, “Rum vandalizmi ve zihniyeti devam ediyor” demişti. Öte yandan, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise “sorumluların ağır bir bedel ödeyeceği” tehdidinde bulunarak, “Güney Kıbrıs’taki bu saldırı elbette cevapsız kalmayacak” demişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık