AktüelKıbrıs SorunuHalkın yüzde 66’sı olası bir referandumda ‘evet’ diyecek

Göç Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi’nin (CMIRS) araştırmasına göre gelecek kaygısı yaşayan, ekonominin giderek kötüye gittiğini düşünen vatandaşlar, Kıbrıs sorunu çözüm müzakerelerinin yeniden başlatılmasını istiyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 9, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Göç Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi’nin (CMIRS) araştırmasına göre gelecek kaygısı yaşayan, ekonominin giderek kötüye gittiğini düşünen vatandaşlar, Kıbrıs sorunu çözüm müzakerelerinin yeniden başlatılmasını istiyor.

CMIRS, Haziran ayı araştırma sonuçlarını açıklarken, “Ülke siyasetine olan güven düştükçe katılımcıların çözümle ilgili düşüncelerinin de daha olumlu bir hal aldığına” işaret ediyor.

Düzenlenen ankete katılanlar “Çözüm müzakereleri yeniden başlamalı” başlığı altındaki yaklaşıma %72.15 oranında destek veriyor.

Sonuçlara göre ankete katılanların %24.57’si çözüm müzakerelerinin yeniden başlamasına “Kesinlikle katılırken”, %46.58’i de buna “Katıldığını” beyan etti. Vatandaşların %21.58’i “Katılmıyorum”, %7.28’sı da “Kesinlikle katılmıyorum” yaklaşımını sergiledi.

Referandumda evet

CMIRS’in araştırmasına katılanlar, çözüm müzakerelerinin yeniden başlamasını çok güçlü şekilde desteklerken, “İki lider arasındaki görüşmelerin bir çözüm planı ile sonuçlandığı senaryoda, bu plan üzerinden gerçekleştirilecek olan bir referandumda oyunuz ne yönde olurdu?” sorusuna da %66.35 oranında “Evet” oyu vereceğini söyledi.

Ankete göre katılımcıların %32’si referandumda “Büyük ihtimalle evet” diyeceğini, %34.35’i “Kesinlikle evet” diyeceğini beyan ederken, “Kesinlikle hayır” diyecekler %10.59 oranında, “Büyük ihtimalle hayır” diyecekler %5.41 oranında kaldı. Katılımcıların %17.65’i hangi yönde oy kullanacağı konusundan “Emin olmadığını” ifade etti.

Göç Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi’nin her 3 ayda bir düzenli olarak gerçekleştirdiği çalışmanın Haziran 2021 dönemi 500 kişi ile telefon anketi şeklinde yürütüldü.

Merkezden yapılan açıklamada, “CMIRS olarak her üç ayda bir düzenli olarak Kıbrıslı Türklerin siyasi güven, sosyal güven, bireysel özgüven, mutluluk algısını ölçmekte ve bu oranların zaman içerisinde birbiriyle ilişkisi yanında yaşadığımız gelişmelerden ne şekilde etkilendiğini de gözlemlemekteyiz” denildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık