AktüelPolitikaHalkın Sesi’nden cinsiyetçi ve ayrımcı haber

Halkın Sesi gazetesi bugün “Aplıç Kapısı’nda görevli memurun cinsiyeti ne?” başlıklı ayrımcı ve cinsiyetçi bir haber yayınladı. Haber sosyal medyada cinsiyetçi ve ayrımcı içeriğinden dolayı ciddi tepki çekti. Tepkiler sonrasında ise Halkın Sesi haber sitesinden içerik kaldırıldı. İnsan hakları aktivisti ve avukat Aslı Murat sosyal medyada yaptığı açıklamada haberin suç kapsamında olduğunu ifade ederek, “Basın yayın kuruluşları ve vatandaşlar, bu şekilde yayınlar yapmadan önce iki kere düşünmelidir. Aksi takdirde hem homofobi – transfobi gibi unsurları...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 3, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Halkın Sesi gazetesi bugün “Aplıç Kapısı’nda görevli memurun cinsiyeti ne?” başlıklı ayrımcı ve cinsiyetçi bir haber yayınladı.

Haber sosyal medyada cinsiyetçi ve ayrımcı içeriğinden dolayı ciddi tepki çekti.

Tepkiler sonrasında ise Halkın Sesi haber sitesinden içerik kaldırıldı.

İnsan hakları aktivisti ve avukat Aslı Murat sosyal medyada yaptığı açıklamada haberin suç kapsamında olduğunu ifade ederek, “Basın yayın kuruluşları ve vatandaşlar, bu şekilde yayınlar yapmadan önce iki kere düşünmelidir. Aksi takdirde hem homofobi – transfobi gibi unsurları üretip hak ihlaline neden olacaklar hem de suç işlemiş sayılacaklardır” dedi.

İşte Aslı Murat’ın açıklaması:

Yayın hem nefret söylemi üretmekte hem de suç kapsamında olan bir fiili icra etmektedir.
Halkın Sesi gazetesinde, 3 Aralık 2019 tarihinde yayınlanan ve sosyal medyada da paylaşılan “Aplıç Kapısında görevli memurun cinsiyeti ne?” başlıklı haber birçok yönü ile hak ihlali gerçekleştiriyor. Meseleyi hem politik hem de hukuki olarak ele almak mümkün. Öncelikle bireylerin cinsiyetleri, cinsel yönelimleri ve cinsiyet kimlikleri üzerinden etiketlenmesi – ayrımcılığa tabi tutulması – nefret öznesi haline getirilmesine yönelik yapılan her türlü açıklama, haber veya söz nefret söylemidir. Bunun sonucunda oluşan herhangi bir yasadışı fiil sonucu oluşan mağduriyete de nefret suçu denir. Bu meselenin bir boyutu. Diğer boyutu ise 2014 yılında Meclis’ten geçirilen “Özel Hayatın ve Hayatın Gizli Alanının Korunması Yasası’na göre de alenen suçtur. Madde aynen şu şekildedir:
“Özel Hayatın Gizliliğini İhlal 7.(1) Adli soruşturmanın gerektirdiği yasayla düzenlenmiş istisnalar hariç, kişilerin özel hayatının gizliliğini kasten ihlal eden kişi hafif bir suç işlemiş olur ve iki yıla kadar hapis veya para cezasıyla cezalandırılır.” 

Basın yayın kuruluşları ve vatandaşlar, bu şekilde yayınlar yapmadan önce iki kere düşünmelidir. Aksi takdirde hem homofobi – transfobi gibi unsurları üretip hak ihlaline neden olacaklar hem de suç işlemiş sayılacaklardır.

Kuir Kıbrıs: Halkın Sesi Gazetesini Kınıyoruz!

Kuir Kıbrıs ise açıklama yayınlayarak gazeteyi kınadı.

Açıklamada “Halkın sesi gazetesini bir an önce bu haberi kaldırmaya, hedef gösterdiği kişi ve onun şahsında aşağıladığı ve aleyhinde nefret yaydığı tüm toplumsal gruplardan özür dilemeye ve gazetecilik meslek ilkelerine uyan şekilde haberler yapmaya davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Bugün 3 (Aralık 2019), Halkın Sesi Gazetesi’nde, çıkan “Aplıç Kapısı’nda görevli memurun cinsiyeti ne?” başlıklı haberden ötürü Halkın Sesi Gazetesini kınıyoruz.

Bilindiği gibi cinsiyet kimliği özel hayata dahil hususlar içinde yer almaktadır. Söz konusu haberde verilen bilgiler, bahsi geçen kişinin çalıştığı kurum, cinsiyet kimliği, cinsiyet ifadesine dayalı bilgiler (vb), temel insan haklarından olan “özel hayata saygı hakkını” ihlal etmektedir.

Ayrıca, gerek başlığında gerekse içerikte, toplumsal cinsiyet normlarına dayalı tüm kalıp yargıları besleyen bu haber, LGBTİ+’lara ve ikili cinsiyet normlarına uymayan herkese karşı ayrımcı ve aşağılayıcı bir dil içermektedir. Söz konusu haber polis gibi görevlerde sadece görünüşleri itibariyle ikili cinsiyet kalıplarına uyan kişilerin bulunması gerektiğini ima etmekle kalmayıp, buna uymayan LGBTİ+’lar da dahil tüm kimlikleri ötekileştirmekte, toplum dışı ve ehil olmayan olarak damgalamakta, kişinin mesleğinin gereklerini yerine getirip getirmemesine bakmaksızın, salt dış görünüşünden ötürü işinden olmasının hatta neredeyse bir linç girişimine maruz kalmasının zeminini hazırlamaktadır.

Bunların yanı sıra ve bağlantılı olarak da söz konusu haber gazetecilik meslek ilkelerinden insan haklarına aykırı yayın yapmama (Madde 2); nefreti körükleyen nitelikte yayın yapmama (Madde 11); cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine yönelik ayrımcılık teşvik edecek yayın yapmama (Madde 16); kişileri eleştiri sınırları ötesinde aşağılayan, hakaret içeren ifadeler kullanmama (Madde 21); özel yaşamın gizliliğini ihlal etmeme (Madde 22) ilkelerini de aykırıdır.

Halkın sesi gazetesini bir an önce bu haberi kaldırmaya, hedef gösterdiği kişi ve onun şahsında aşağıladığı ve aleyhinde nefret yaydığı tüm toplumsal gruplardan özür dilemeye ve gazetecilik meslek ilkelerine uyan şekilde haberler yapmaya davet ediyoruz!

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık