AktüelPolitika‘Halk’ın Atletik Kulübü Omonia 1948’ Taraftarların Sahip Olduğu İlk Kulüp Oldu

Halk’ın Atletik Kulübü Omonia 1948, Lefkoşa’daki Kamu İşçileri Sendikası Salonu’na sığamayan, 550 kişinin katılımıyla kuruluş toplantısını gerçekleştirdi. Halk’ın Atletik Kulübü Omonia 1948, Sol’cu kulüp Omonia Lefkoşa’nın ABD’de yaşayan Lisi’li Kıbrıslırum işinsanı Stavros Papastavru tarafından satıl alınmasının ardından kuruldu. Yeni kulübün üyeleri, kendilerini 1948’de Yunan İç Savaşı sırasında Yunanistan Kralı’na bir bağlılık belgesi imzalamalarını isteyen APOEL’e karşı çıkan Sol’cular tarafından kurulan kulübün devamcıları olarak görüyor. Geçici Komite’nin de vurguladığı gibi, yeni kulübün üyeleri ilerici bir spor...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 5, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Halk’ın Atletik Kulübü Omonia 1948, Lefkoşa’daki Kamu İşçileri Sendikası Salonu’na sığamayan, 550 kişinin katılımıyla kuruluş toplantısını gerçekleştirdi. Halk’ın Atletik Kulübü Omonia 1948, Sol’cu kulüp Omonia Lefkoşa’nın ABD’de yaşayan Lisi’li Kıbrıslırum işinsanı Stavros Papastavru tarafından satıl alınmasının ardından kuruldu.

Yeni kulübün üyeleri, kendilerini 1948’de Yunan İç Savaşı sırasında Yunanistan Kralı’na bir bağlılık belgesi imzalamalarını isteyen APOEL’e karşı çıkan Sol’cular tarafından kurulan kulübün devamcıları olarak görüyor.

No automatic alt text available.

Geçici Komite’nin de vurguladığı gibi, yeni kulübün üyeleri ilerici bir spor kulübü’nün yapması gereken her şeyi hayata geçirmeyi planlıyor.

Yeni kulübün, başkanın ve oy çokluğu sisteminin olmayacağı yatay örgütlenme modeli ile Sekreterler Kurulu tarafından yönetilmesine karar verildi.

Kurul, yönetimdeki görevlerine bağlı olarak, “Sekreter” ünvanını taşıyan 11 üyeden oluşuyor. Her sekreter, kulüp yönetimi için gerekli farklı sorumluluklar üstlenecek.

Üyelik bașvuru formlarında, her bireye yeni kulübe nasıl yardımcı olabilecekleri soruldu. Bu, her sekterin kendi sorumluluk alanıyla ilgili oluşturacağı özerk komitelerde üyelerin yer alması amacını tașımaktadır.

Kurul, kulübün faaliyetlerine kollektif bir şekilde karar verecek ve buna müteakip her komite kulüp için önemli olduğunu düșündüğü konularda serbest hareket ederek, tüm karar ve faaliyetleri için Kurul’un onayına gereksinim duymayacak.

Hata veya görevi kötüye kullanma durumunda, sıradan kulüp üyesi olan komite üyeleri sorumlu tutulmayacak. Bunun yerine sorumlu tutulup hesap sorulacak kişi ilgili sekreter olacak.

Bu nedenle yeni kulübün tüzüğü “güvene dayanan sorumluluk” olarak adlandırılan maddeyi içerir ki bu her sekreterin yasal yükümlülüğü olarak herhangi bir hatanın bedelini ödemesi anlamına gelmektedir.

Yeni kulüp ayrıca Kıbrıs’ta Türkçe konuşan Kıbrıslılar, göçmenler ve mültecilerle çalışmaya hazırlanırken, yurtdışında da benzer kulüpler ve örgütlerle çalışacak.

 

 

Yeni kulübün resmi kuruluşu, Kıbrıs futbol tarihine yeni bir sayfa açtı. Kıbrıs’ta tarihte ilk kez böyle bir adım atıldı. Fakat bu dünya çapında yeni bir şey değil. Yeni olan, belki de dünya çapında olan, katılanların sayısı, kapitalizme, ırkçılığa ve milliyetçiliğe karşı direniş ateşini canlı tutmanın tutkusudur.

“Futbol aracılığıyla, topluma sunabileceklerimizi göstereceğiz” kuruluş toplantısında Sekreterler Kurulu’nun verdiği söz oldu.

Kurucu üyeleri oluşturan Omonia taraftarları ise toplantının sonunda stadyumlarda atılan sloganları ve Omonia Marşı’nı haykırdılar.

NE OLMUŞTU?

 

Omonia’nın Özel Bir Şirkete Devredilmesinin Ardından Tarihsel Dönüşüm

Lefkoşa Futbol Takımı Omonia’nın 29 Mayıs 2018’te üyeleriyle gerçekleştirdiği Genel Kurul’da alınan kararı takiben, özel bir şirkete devredilmesi tarihi bir hamle olarak tanımlandı.

Ancak alınan karar, örgütlü taraftar grubu Gate 9’ı (Kapı 9) rahatsız etti. Yapılan açıklamada taraftarların kulubün yeni ilişki düzenini desteklemediklerini ve yollarına yeni bir Omonia ile alt kümeden devam edeceklerini belirttiler.

No automatic alt text available.

Kulüp tarihinde ilk kez ABD merkezli işinsanı Stavros Papastavrou’nun kontrolünde bir şirket olarak yönetilecek.

Bu harekete başından itibaren karşı çıkan Gate 9 üyeleri gerçekleşmesi halinde Omonia’nın karakteri olan “Halkın Takımı” olma özelliğini yitireceğini belirttiler.

29 Mayıs Salı günü yapılan ayrı bir Genel Kurul’da Gate 9 üyelerinin çoğunluğu kulüp kararına karşı yönde oy kullandılar. Bunun yerine, alt kümelerden başlamak durumunda kalacakları bir “Yeni Omonia”yı kuracaklarını açıkladılar.

TARİHSEL ÖNEM

Taraftarlar argümanlarını kulübün kuruluşundaki tarihsel olaylara dayandırıyorlar – Omonia 1948 yılında ezeli rakip APOEL’e karşı oynayan futbolcular tarafından kurulmuştu.

Siyasi olarak sorunlu olan dönemde oyuncuları Sol ideolojilerinden vazgeçtiklerini belirten deklarasyonu imzalamayı reddetmiş ve takımdan atılmışlardı.  Aynı şey, Kıbrıs’ın İngiliz Sömürgesi altında olduğu dönemde Yunanistan’ı anavatan olarak gören diğer sözde milliyetçi takımlarda da yaşanmıştı. Söz konusu dönemde, Yunanistan’da müttefikler tarafından desteklenen hükümet ile komünistler arasında bir iç savaş yaşanmaktaydı.

İlk yıllarda yaşanan zorluklara rağmen Omonia ve ona olan destek, 1980’lerde APOEL’i de geçerek adanın en büyük takımı oldu.

Ancak takım AKEL tarafından kulüp yönetimine yerleştirilen kişiler tarafından kontrol ediliyordu.

Bir kaç yıl boyunca şampiyonluğa erişemeyen takım AKEL’in onayıyla kontraktör Miltiadis Neofitou tarafından devralındı.

Takım 2010-2011 sezonunda şampiyonluğu elde etmiş ve ardından iki kupa kazanmıştı. Ancak mali savurganlık, kötü yönetim ve Avrupa’da ilerleme kaydedilememesi durumu olumsuz etkileyerek takımın serbest düşüşe geçmesine sebep olmuştu.

Omonia taraftarlarına göre 70 yıllık tarihinin en kötüsü olan geçen sezonda sorunlar doruk noktasına ulaştı.

Hissedilen baskı ve olayın ele alınış biçiminden rahatsız seçmenlerin ayrılmasının görülmesi üzerine AKEL, takımı kontrol ettiği iddialarını reddetmesine rağmen kulübün zirvedeki yerine yeniden yerleşmesini sağlayacak bir çözüm bulmaya çalıştı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık