koronavirusHalka “dikkatli olmaya devam edin” çağrısı

Lefkoşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Moleküler Viroloji Profesörü ve bilim ekibi üyesi Petros Karayiannis, halkın dikkatli olmayı sürdürmesi ve koronavirüse karşı gereken tüm koruma tedbirlerini alması gerektiğini belirtti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 15, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Lefkoşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Moleküler Viroloji Profesörü ve bilim ekibi üyesi Petros Karayiannis, halkın dikkatli olmayı sürdürmesi ve koronavirüse karşı gereken tüm koruma tedbirlerini alması gerektiğini belirtti.

Kıbrıs Haber Ajansı’na (KHA) konuşan Profesör Karayiannis, halkın kendini rahat bıraktığının gözlendiğini, buna son verilmesi gerektiğini ifade etti.

Hafta sonu birçok kişinin mekânlarda toplanmalarını kınayan, duyarlılığın sürekli olması gerektiğini hatırlatan Profesör Petros Karayiannis, bu tür davranışların olumsuz etki yaratabileceğinden endişeli olduğunu söyledi.

Profesör Karayiannis, “Umarım, hükümet, epidemiyologlar, polis ve yerel yetkililerin, bazı kişilerin bazı tedbirler gevşetilse de rahatlamamalı ve bugüne kadar elde ettiklerimizin boşa gitmemesi gerektiği anlaşır. Durum kontrol altında tutulmalıdır” şeklinde konuştu.

Toplumumuzu virüsten kurtardık gibi görünse de, enfekte olmuş kişiler Kıbrıs’a döndükleri için halkın dikkatli olmaya devam etmesi gerektiğine işaret eden Profesör Karayiannis, bu dönemde, havaalanları faaliyete geçtiği için daha fazla vaka açıklanması olasılığının mevcut olduğuna, dolayısıyla halk arasında bulaşma ile uğraşılacağına, dıştan gelen birkaç vakayla uğraşmanın daha iyi olacağına dikkat çekti.

Havaalanların hizmete girmesinin yeni vakalar beklenmesi anlamına mı geldiği sorulan Profesör Karayiannis, bunu kimsenin önceden öngöremeyeceğini, ilk turistlerin geldiği ülkelerin epidemiyolojik görünümlerinin Kıbrıs’tan iyi olduğunu, ancak kimsenin vakaların artıp artmayacağını bilemeyeceğini, dolayısıyla gelenlere rastgele test yapılması ve durumun izlenmesi gerektiğini vurguladı.

Durumun kötüleşmesi halinde eve kapanma olup olmayacağı sorusunu da Profesör Karayiannis, tecrit olmayabileceğini ancak katı tecrit veya gözetim altında karantina olabileceğini kaydetti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık