AktüelEkonomi PolitikPolitikaHalil serbest! Yasa için mücadele sürüyor-FOTO HABER-

Güvenlik Kuvvetleri Yargıtayı, cezaevinde bulunan vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu’na alt mahkemede 3 Ocak’ta verilen hapis cezasıyla ilgili istinaf davasının kararını bugün açıkladı. Güvenlik Kuvvetleri Yargıtayı, Halil Karapaşaoğlu’nun 20 günlük olan hapis cezasını 3 güne düşürdü, para cezasını yeterli buldu. Karapaşaoğlu, kararın ardından cezaevine götürüldü ve ardından serbest bırakıldı. Kanatlı: “Mücadelemiz sürüyor” Karardan mutlu olduklarını ifade eden vicdani retçi Murat Kanatlı, “Umarım kimse vicdanından, düşüncesinden dolayı hapse girmez” diye konuştu. Kanatlı, vicdani redde ilişkin düzenlemeleri içeren...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 18, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Güvenlik Kuvvetleri Yargıtayı, cezaevinde bulunan vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu’na alt mahkemede 3 Ocak’ta verilen hapis cezasıyla ilgili istinaf davasının kararını bugün açıkladı.

Güvenlik Kuvvetleri Yargıtayı, Halil Karapaşaoğlu’nun 20 günlük olan hapis cezasını 3 güne düşürdü, para cezasını yeterli buldu. Karapaşaoğlu, kararın ardından cezaevine götürüldü ve ardından serbest bırakıldı.

Kanatlı: “Mücadelemiz sürüyor”
Karardan mutlu olduklarını ifade eden vicdani retçi Murat Kanatlı, “Umarım kimse vicdanından, düşüncesinden dolayı hapse girmez” diye konuştu. Kanatlı, vicdani redde ilişkin düzenlemeleri içeren yasa tasarısının 30 Ocak itibariyle Meclis’teki ilgili komitede görüşülmeye başlanacağını kaydederek,’ Vicdani rettin burada yasallaşmasını istiyoruz. Mücadelemiz sürüyor’ dedi.

Askeri Mahkeme’nin Karapaşaoğlu’na verdiği 2 bin TL’lik para cezasının ödenmemesine ilişkin eleştirilere de atıfta bulunan Kanatlı, ‘Derdimiz para değildi… Gelecek hafta bu parayı, İnsan Hakları Vakfı’na bağışlayacağız’ şeklinde konuştu.

Karapaşaoğlu: “Bu cezayı Kavazoğlu ve eski sendikacılara adamak istiyorum”

“Ben 3 gece 4 gün burada oldum. Yattığım bu cezayı Derviş Ali Kavazoğlu’na, Kamil dayılara, öldürülen gazetecilere, tehdit edilen sendikacılara adamak istiyorum. Biz düşünce özgürlüğü anlamında onların geleceğinin temsilcisiyiz. Biz onları hiçbir zaman unutmadık. Belki aile, belki torunlarıyla birlikte düşünceleriyle bu ülkede direneceğiz. Bu yol hiçbir zaman kapanmayacak. Bizden sonra da, bu ülkenin daha çağdaşlaşması için, daha insanca yaşanması için kavga verecek insanlar olacaktır.”

Karapaşaoğlu: “Cezaevi bu ülkenin utancıdır.”

Karapaşaoğlu: “Bazı şeyleri ifade etmek çok zor. Çok değişik bir süreç kampanyaya destek veren herkese bu yolda bizimle birklikte yürüyen herkese teşekkürler. Çok kötü süreçten geçtik, düşüncelerimiz inançlarımız için hapse atıldım. Cezam 3 güne indirildi çok kötü koşullarda yaşayan bir ülkeyiz ve biz bunu hak etmiyoruz. Ben 3 gece 4 gün burada oldum. Cezaevi bu ülkenin utancıdır. İçerde gördüklerim iğrenç bir ortam var.”

Yasa için mücadele

Karapaşaoğlu’nun serbest bırakılması vicdani ret hakkı kampanyasını sürdürenleri mutlu ederken, Meclis’teki Vicdani Ret yasasının yasallaşması için mücadele motivasyonunu da arttırdı.

Kaynak: Kıbrıs ve Yenidüzen gazeteleri

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©