AktüelMüzikYaşamHala çok satanlar listesinde: “The Dark Side of the Moon”

Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 9, 2018
Djumba Hotel & Cafe

Pink Floyd’un kimilerine göre zirve albümü sayılan 1973 tarihli çalışma Birleşik Krallık’ta hala birçok popüler ismin önünde ve talebi asla düşmüyor. Son rakamlar ülkedeki plak satış listesinden.

Plak satışlarının artık bilançolarda dişe dokunur bir yer etmeye başlamasıyla bu yöndeki listeler de sık sık gündeme geliyor. Official Charts Company’nin yılın şu ana kadarki bölümü için yaptığı bir sıralamada ülkede en çok satın alınan plaklar listelendi ve birçok popüler ismi geride bırakan 45 yaşındaki Pink Floyd albümü dördüncü sırayı almayı başardı.

THE DARK SIDE OF THE MOON (Pink Floyd)

(All ads added by right-owners. I don’t have any profit) Pink Floyd The Dark Side of the Moon Is the eighth studio album by English rock band Pink Floyd, released on 1 March 1973 by Harvest Records. The album built on ideas explored in earlier recordings and live shows, but lacks the extended instrumental excursions that characterised their earlier work.

 

Zirveyi Mayıs ayında satışa sunulan “Tranquility Base Hotel & Casino”nun 33.400 adetlik (24.500’ü ilk hafta) satışı ile elinde tutan Arctic Monkeys’i, Fleetwood Mac’in “Rumours”u 18.400, The Greatest Showman film müzikleri ise 16.600’lük satış ile takip etti. 2 Mart 1973 tarihinde piyasaya sürülen ve bugüne kadar 50 milyon kopyanın üzerinde satarak aralıksız 741 hafta (1973-1988) Bilboard listelerinde kalan “The Dark Side of the Moon” ise 40 albümlük listeye 15.700 adet satışla dördüncü sıradan girdi.

İşte Birleşik Krallık genelini kapsayan en çok satan plak (albüm) listesi:

Kaynak: Hafif Müzik

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır. Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Destek Olun!İlkeli yayınlarımızın
sürdürülebilirliği için bize destek ol.
Reklam vermek için tıklayın

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©