AktüelKitapMüzikYaşamHafta sonu için bir kitap bir albüm

Bir kitap: 1940’ta yayımlanan romanı. 1949 yılında Fransa’daki çevrisiyle Buzzati’yi dünyaca ünlü bir yazar yapmıştır. Roman’daki Drogo karakteri hayatını hiç gelmeyecek olan bir ana adayarak hayatı boyunca anın gelmesini bekler. Beklediği yer çölün ortasında bir kaledir. Hayatını o an’a adar. Ve o anı beklediği sürece de hayatı ellerinden akıp gitmeye, yitmeye devam eder. Çöl, bekleyiş, umut ve zaman gibi pekçok varloluşsal metafor barındıran metin, hayatın nasıl ‘kutsal’ anlar uğruna yitip gidebileceğini, varoluş çölünde, bekleyişin bir...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 19, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Bir kitap:

1940’ta yayımlanan romanı. 1949 yılında Fransa’daki çevrisiyle Buzzati’yi dünyaca ünlü bir yazar yapmıştır. Roman’daki Drogo karakteri hayatını hiç gelmeyecek olan bir ana adayarak hayatı boyunca anın gelmesini bekler. Beklediği yer çölün ortasında bir kaledir. Hayatını o an’a adar. Ve o anı beklediği sürece de hayatı ellerinden akıp gitmeye, yitmeye devam eder. Çöl, bekleyiş, umut ve zaman gibi pekçok varloluşsal metafor barındıran metin, hayatın nasıl ‘kutsal’ anlar uğruna yitip gidebileceğini, varoluş çölünde, bekleyişin bir hayat yitimi olabileceğini gösteriyor. Drogo, sadece beklediği an ile yitip giden hayatın arafında yitip giden bir hayatın değil, aynı zamanda varlık ile hiçlik arafında sıkışıp kalmış, iflah olmaz bir bekleyişin nelere kadir olabileceğini de yüzümüze vuruyor. Kitabı okurken Kıbrıslı Türkler’in de durumununu da düşünebilir, içinde bulunduğumuz hayata dair göndermeler bulabiliriz.

 

Bir albüm:

Bu hafta geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden caz müzisyeni Joseph Jarman’dan bir albüm öneriyoruz. Aynı zamanda inançlarına bağlı bir budist rahip olarak yaşayan ve 9 Ocak’ta 81 yaşında hayatını kaybeden Jarman, Amerika’da yaratıcı müzisyenler topluluğunun da bir üyesi idi. Jarman’ın son 40 yıl içinde free caz akımına da damgasını vurduğu söylenmekte.

İşte bir Jarman albümü, Black Paladins

Black Paladins

Black Paladins, an album by Joseph Jarman, Don Moye on Spotify

 

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2020 ↄ⃝ copyleft