AktüelEditoryalGazedda'nın GündemiKitapYaşamHafta sonu için bir kitap bir albüm

Bir kitap Cehenneme Övgü – Gündüz Vassaf Belki de birçoğumuzun üniversite yıllarında tanıştığı ve okuduğu, bir çoğumuzun ise henüz daha karşılaşmadığı ama öylece bir rafta el değmeyi bekleyen, okunduğu zaman mutlaka bir kaç yıl içinde tekrar açılıp tekrar okunacak bir kitap. Cehenneme Övgü! Günlük hayattaki totalitarizm ve tahakküm biçilerini anlatan kitap, bir nevi kendi kendimize koyduğumuzun kuralların, uymak zorunda bırakılan kuralların ve alışılagelmiş davranış kalıplarının nasıl yeniden üretilen tahakküm ve iktidar biçimlerini ürettiğini anlatmakta. Deleuze’un...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 15, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Bir kitap

Cehenneme Övgü – Gündüz Vassaf

Belki de birçoğumuzun üniversite yıllarında tanıştığı ve okuduğu, bir çoğumuzun ise henüz daha karşılaşmadığı ama öylece bir rafta el değmeyi bekleyen, okunduğu zaman mutlaka bir kaç yıl içinde tekrar açılıp tekrar okunacak bir kitap. Cehenneme Övgü!

Günlük hayattaki totalitarizm ve tahakküm biçilerini anlatan kitap, bir nevi kendi kendimize koyduğumuzun kuralların, uymak zorunda bırakılan kuralların ve alışılagelmiş davranış kalıplarının nasıl yeniden üretilen tahakküm ve iktidar biçimlerini ürettiğini anlatmakta.

Deleuze’un dediği gibi kendi içimizdeki küçük faşistle bir yüzleşme çağrısı olarak da okunabilecek Cehenneme Övgü, zaman geçtikçe eskimeyen, hatta tam da değeri yeniden değerlenen bir eser.

“Beklenmedik şeylerden korkarız. Delilerin, beklenmedik şeyler yapmaları beklenir. Bizler ise, beklenmedik şeyler karşısında ne yapacağımızı bilemeyiz. Tüm mesleki, toplumsal ve cinsel ilişkilerimizde, her şeyi önceden bilmek ve denetlemekten hoşlanırız. Gerçekten denetleyemediğimiz tek şey olan düşlerimizi de ya unutur ya da bastırırız… Denetleme gereksinimi hepimizin içindeki totalitarizmin belirtisidir tabii. Tümüyle özgür, yapılandırılmamış durumlar bizi rahatsız eder. Tıpkı sessizlik gibi. Delilerle birlikte olmak da böyledir. Önceden üzerinde anlaşmaya varılmış kurallar yoktur. Kendiliğinden ortaya çıkan davranışlar olabilir yalnızca.”

 

Bir albüm

Shabaka And The Ancestors – Wisdom of Elders

Sol yıllarda İngiltere’de yıldızları parlayan ve UK Jazz olarak anılan akımın önemli grublarından biri. Shabaka And The Ancestors, İngiliz-Afrikalı saksafoncu Shabaka Hutchings’in güney afrikalı arkadaşlarıyla kurduğu grubun isimi. Grup geçtiğimiz yıl çıkarttıkları Wisdom Of Elders albümü ile başarılı bir müzikal performans sergiledi. Albümlerinde bir yandan köklere dönüş temasıyla Afrika ritm ve tonlarıyla buluşurlarken diğer yandan da modern jazz öğelerini kullanarak olağan üstü bir harmanlama yapmayı beceriyorlar. Güçlü bir damarı barındıran afro-fütüristik doğaçlama geleneğini sürdüren grup, varoluş, köklere dönüş ve sprituel temalarla günümüz jazz dünyasına önemli bir katkı sunmaktadır.

 

Wisdom of Elders

Listen to Wisdom of Elders on Spotify. Shabaka and the Ancestors · Album · 2016 · 9 songs.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık