AktüelEditoryalGazedda'nın GündemiKitapYaşamHafta sonu için bir kitap, bir albüm

Bir kitap: Woodstock festivalinin önümüzdeki yıl 50. yılı dolayısıyla tekrar organize edileceği haberleri arasında, Türkiye’de faaliyet gösteren SUB Yayınları, Woodstock Ülkesinin hikayesini anlatan Abbie Hoffman kitabını okuyucuyla buluşturdu. Kitabın çevirmeni Hira Doğrul’un giriş yazısından: “Ah, evet. Nerden başlamak lazım Abbie’yi anlatmak için? Dur önce pikaba The Seeds koyalım, “Trip Maker”ı. Evet, başlayalım, Hippilerden. Hatta azcık daha geri salalım. ’65’ler, Vietnam karşıtı gösteriler Amerika’da üniversite kampüslerinde hızla yayılıyor. Celp kâğıtları yakılıyor. Siyahlar birkaç yıldır başlattıkları hak arayışında...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 10, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Bir kitap:

Woodstock festivalinin önümüzdeki yıl 50. yılı dolayısıyla tekrar organize edileceği haberleri arasında, Türkiye’de faaliyet gösteren SUB Yayınları, Woodstock Ülkesinin hikayesini anlatan Abbie Hoffman kitabını okuyucuyla buluşturdu.

Kitabın çevirmeni Hira Doğrul’un giriş yazısından: “Ah, evet. Nerden başlamak lazım Abbie’yi anlatmak için? Dur önce pikaba The Seeds koyalım, “Trip Maker”ı. Evet, başlayalım, Hippilerden. Hatta azcık daha geri salalım. ’65’ler, Vietnam karşıtı gösteriler Amerika’da üniversite kampüslerinde hızla yayılıyor. Celp kâğıtları yakılıyor. Siyahlar birkaç yıldır başlattıkları hak arayışında Malcolm X’in de boy göstermesiyle vitesi ikiye takmış. Ülkenin dört bir tarafında yürüyorlar, saldırıya uğruyor, dövülüyorlar. Dylan ortalığı kasıp kavuruyor. Hendrix ortamlarda yeni boy göstermeye başlamış, yardırıyor. Jefferson Airplane, Grateful Dead ve nicesi psikedelik müzikle tripler dünyasının kapılarını ardına dek açmış. Yıl 1966; İngiltere’de 1647’de ortaya çıkan, anarşizmin öncüllerinden sayılan Digger hareketinden feyz alan özel mülkiyet ve sistem karşıtı gerilla tiyatrosu topluluğu Diggers, San Francisco’da hayvan maskeleriyle trafikte arabaların arasına dalıyor. Marketlerden çalıntı ya da kullanım tarihinin sonuna gelmiş konserveler, yiyecekler, pazarlardan beleşe alınan sebzeler, vb. kullanarak insanlara yemek çıkartıyorlar (digger yemeği). Çakma dolar banknotları basıp üzerlerine çeşit çeşit resimler boyuyor, sokakta millete beleşe cigaralık dağıtıyorlar. Merkez belledikleri Haight Ashbury mahallesi psikedelik dükkanları, sebil gibi dağıtılan asitler, beleşe verilen konserleriyle ülkenin dört bir yanından gelen Hippilerin buluşma merkezine dönüşmüş. Pikaba Fire & Ice, Ltd. koyuyorum, “Summertime”. 1967’nin Aşkın Yazı olması için her şey hazır.”

 

Bir albüm:

Axis: Bold As Love – Jimi Hendrix Experience

Jimi Hendrix’in grubu ile birlikte yaptığı ikinci stüdyo albümü. Çok bilinen şarkılarından biri olan Little Wing şarkısı bu albümdedir. Rivayete göre Jimi Hendrix bindiği bir takside, albümün master tapelerini takside unutarak kaybeder. Albüm Aralık 1967’de tamamlanır, bir önceki albümün satışlarını kesmemesi kaygısıyla Ocak 1968’de piyasaya sürülür. Albüm Rolling Stone dergisi tarafından tüm zamanların en iyi 500 albümü arasında önerilir.

Derin bir saykodelik temeli olan Axis: Bold As Love albümü, EXP isimli bir diyalogla başlar. Burada uzaylı bir varlıkla röportaj yapılır.  Soruları soran davulcu Mitch Mitchell, Mr. Paul Caruso olarak cevaplayan da Hendrix’tir. Ardından ise size ‘bunu hangi kafayla yapabiliyor’ dedirtecek bir gitar sesi karşılar.

Albüm aynı zamanda kapak tasarımından şarkılara kadar güçlü bir psychedelic atmosfere sahiptir sahiptir.

Albümü yayınlanışının 50. yılında tekrar dinleyelim. Uçuş serbest:

Axis: Bold As Love

Axis: Bold As Love, an album by Jimi Hendrix on Spotify

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık