AktüelYaşamHafif radyasyonlu ‘Atomik Votka’ üretildi

Çernobil’de bölgenin ‘hafif radyasyonlu’ çavdarı ve suyuyla votka üretildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 8, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Çernobil’de bölgenin ‘hafif radyasyonlu’ çavdarı ve suyuyla votka üretildi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, bölgede üretilen ilk tüketim malı olan ‘Atomik‘ adlı votkanın satışından elde edilecek gelir, bölgenin ekonomik kalkınması için kullanılacak.

Votka projesi İngiltere’deki Portsmouth Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Jim Smith ve Çernobil’de yıllarca araştırma yapan uzmanlar tarafından başlatıldı.

Bu amaçla 30 kilometre çapındaki yasak bölgede yer alan bir tarlada çavdar yetiştirildi.

Yasak bölgenin radyasyonlu alanları olduğunu ancak büyük bölümünde radyasyon olmadığını kaydeden Prof. Smith, burada üretilen votkanın ‘diğer votkalardan daha radyasyonlu olmadığını’ söyledi.

İlk aşamada 500 şişe üretilmesi planlanan votkadan henüz sadece bir şişe üretilmiş durumda.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©