AktüelYaşamHafif radyasyonlu ‘Atomik Votka’ üretildi

Çernobil’de bölgenin ‘hafif radyasyonlu’ çavdarı ve suyuyla votka üretildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 8, 2019
Şiddete Karşı Yan Yana - LTB

Çernobil’de bölgenin ‘hafif radyasyonlu’ çavdarı ve suyuyla votka üretildi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, bölgede üretilen ilk tüketim malı olan ‘Atomik‘ adlı votkanın satışından elde edilecek gelir, bölgenin ekonomik kalkınması için kullanılacak.

Votka projesi İngiltere’deki Portsmouth Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Jim Smith ve Çernobil’de yıllarca araştırma yapan uzmanlar tarafından başlatıldı.

Bu amaçla 30 kilometre çapındaki yasak bölgede yer alan bir tarlada çavdar yetiştirildi.

Yasak bölgenin radyasyonlu alanları olduğunu ancak büyük bölümünde radyasyon olmadığını kaydeden Prof. Smith, burada üretilen votkanın ‘diğer votkalardan daha radyasyonlu olmadığını’ söyledi.

İlk aşamada 500 şişe üretilmesi planlanan votkadan henüz sadece bir şişe üretilmiş durumda.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2020 ↄ⃝ copyleft