koronavirusMedya OdasıHaber Kıbrıs ve Kıbrıs Postası, askerdeki pozitif vaka haberini kaldırdı!

GazeddaKıbrıs’ın edindiği bilgide, haberlerin “kışlalarda panik yarattığı” gerekçesiyle silindiği öğrenildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 3, 2021
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’nda çıkan pozitif vaka haberi, ülkenin en çok takip edilen internet gazeteleri olan Kıbrıs Postası ve Haber Kıbrıs’tan, yayımlanmalarından bir kaç saat sonra kaldırıldı. GazeddaKıbrıs’ın edindiği bilgide, haberlerin “kışlalarda panik yarattığı” gerekçesiyle silindiği öğrenildi.

Kıbrıs’ın kuzeyindeki bazı web sitelerinde bugün KTBK’de pozitif vaka görüldüğüne dair bir haber yayımlandı. Yayımlanan haberlerde, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı mensubu bir askerin Covid-19 test sonucu pozitif çıktığı ve askerin ateş şikayeti ile hastaneye başvurduğu belirtilmişti.

Haberde, geçtiğimiz hafta Türkiye’den uçakla gelen 1200 askerin aralarında da pozitif vakalar çıktığı belirtilirken, KTBK içerisinde daha önce de pozitif vakalar tespit edildiği ancak söz konusu askerlerin, Türkiye’den geldikten sonra karantinaya alındığı ve karantinada oldukları süre içerisinde pozitife dönüştükleri belirtilmişti.

Haberler kısa süre sonra kaldırıldı

Kıbrıs’ın kuzeyinde en çok okunan iki internet gazetesi olan Kıbrıs Postası ve Haber Kıbrıs da üstte bahsedilen haberi sayfalarında yayınlamıştı. Ancak haber, kısa süre sonra web sitelerinden kaldırıldı.

GazeddaKıbrıs’ın edindiği bilgide, haberlerin sitelerden kaldırılmasının nedeninin, askeri yetkililerin kurum yöneticilerini araması ve “haberlerin kışlalarda panik yaratması”nın gerekçe gösterilerek, kaldırılmasının talep edilmesi olduğu öğrenildi.

Haber neydi?

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı mensubu bir askerin Covid-19 test sonucu pozitif çıktı. Ateş şikayeti ile hastaneye başvuran bir askerin PCR testi pozitif.

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı askerinin pozitif çıkması üzerine askerin bağlı olduğu birlikte geniş çaplı bir tarama yapılıyor.

Öte yandan ülkemize gelen Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı askerlerinin karantinaya alındıktan sonra birliklerine teslim ediliyor. Bu nedenle askeri birlikte vaka görülmesi yerel bulaşın askeri birliklere de sıçrama ihtimalini akıllara getirdi.

Bölük içerisinde tespit edilen pozitif vaka, hem KTBK hem de GKK’ya bağlı tüm birimlerde tedirginliğe yol açtı.

KTBK içerisinde daha önce de pozitif vakalar tespit edilmiş ancak söz konusu askerler, Türkiye’den geldikten sonra karantinaya alınmış ve karantinada oldukları süre içerisinde pozitife dönmüşlerdi.

Geçtiğimiz hafta Türkiye’den uçakla gelen 1200 askerin aralarında da pozitif vakalar çıktığı biliniyor.

Mükellef askerlerin aileleri tedirgin

Özellikle, virüsün patlak verdiği Mart ayından bu yana PCR testi yaptırılmayan, bölük dışına çıkmalarına izin verilmeyen ve haftalık izinleri kesilen yüzlerce mükellef askerin aileleri de çocuklarının bölüklerden çıkarak, kendilerini koruyabilmelerini talep ediyor.

Bilindiği üzere zorunlu askerler bölük içinde kalmaya devam ediyor ancak er ve erbaş olarak askerlik hizmetinde bulunanlar dışında subay, astsubay, sivil görevli gibi muvazzaf askerlik hizmetinde bulunanlar, mesai saatleri sona erdikten sonra sosyal hayatlarına devam edebiliyor…

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..