Müzakereler“Güvenlik Formülü İçin ‘Çok Uluslu’ Kuvvet”

Diplomatik kaynaklar, çok uluslu kuvveti öngören ve muhtemelen bugünkü UNFICYP’in bir çeşit dönüşümü olan bir formülün bulunmasının mümkün olduğu öngörüsüne sahip olduklarını belirttiler. Politis gazetesi haberinde, güvenlik ve garantiler konusunun çözümüne ilişkin perde gerisinde yoğun şekilde ele alınan bölümünün, “işgal ordusunun ayrılması zaman takvimiyle, çok uluslu bir kuvvetin oluşturulması” olduğunu yazdı. Gazete, diplomatik kaynakların, çok uluslu kuvveti öngören ve muhtemelen bugünkü UNFICYP’in bir çeşit dönüşümü olan bir formülün bulunmasının mümkün olduğu öngörüsüne sahip olduklarını belirtti....
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 29, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Diplomatik kaynaklar, çok uluslu kuvveti öngören ve muhtemelen bugünkü UNFICYP’in bir çeşit dönüşümü olan bir formülün bulunmasının mümkün olduğu öngörüsüne sahip olduklarını belirttiler.

Politis gazetesi haberinde, güvenlik ve garantiler konusunun çözümüne ilişkin perde gerisinde yoğun şekilde ele alınan bölümünün, “işgal ordusunun ayrılması zaman takvimiyle, çok uluslu bir kuvvetin oluşturulması” olduğunu yazdı.

Gazete, diplomatik kaynakların, çok uluslu kuvveti öngören ve muhtemelen bugünkü UNFICYP’in bir çeşit dönüşümü olan bir formülün bulunmasının mümkün olduğu öngörüsüne sahip olduklarını belirtti.

Habere göre, böylesi bir kuvvete müdahil olma niyetine sahip bazı ülkelerin de bulunduğu belirtildi.

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin, dün Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı, Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiadis, Kıbrıslırum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ile gerçekleştirdiği temaslarda, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması çabalarında en zor konunun güvenlik olduğunu inandığını dile getirdiğini yazan gazete, Mogherini’nin, Anastasiadis’in “çok uluslu kuvvet” önerisine olumlu yaklaştığını, ayrıca Kıbrıs Türk tarafının, çözümün mutlak şekilde uygulanmasının garanti altına alınması için AB’nin tüm mekanizmalara sahip olduğu konusunda ikna edilmesini de üstlendiğini yazdı.

tak

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık