AktüelKıbrıs SorunuGuterres ortak bir zemin arıyor

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kıbrıs Haber Ajansı’na (CNA) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Cenevre'deki yaklaşmakta olan gayri resmi toplantı sırasında amacının iki taraf arasında ortak bir zemin olup olmadığını belirlemek olduğunu söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 12, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kıbrıs Haber Ajansı’na (CNA) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Cenevre’deki yaklaşmakta olan gayri resmi toplantı sırasında amacının iki taraf arasında ortak bir zemin olup olmadığını belirlemek olduğunu söyledi.

BMGK Özel Elçisi Jane Hall Lute, Pazar günü Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nicos Anastasiades ve seçtirilmiş Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile ayrı görüşmeler yapmak üzere Kıbrıs’taydı.

Lute’un nihai düzenlemeleri belirlemek için gayri resmi toplantıdan önce BMGK ile görüşeceği de belirtilen açıklamada, her şeyin epidemiyolojik görünüme ve BM sağlık ekibinin tavsiyelerine bağlı olacağı belirtildi.

Cenevvre toplantısı, 27-29 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek ve toplantıların Başkanlığı’nı Guterres yapacak.

Anastasiades, Pazar günkü toplantının ardından yaptığı açıklamada, kendisinin ve Kıbrıs Rum tarafının toplantıya yapıcı ve yaratıcı bir şekilde katılmaya hazır olduğunu yineleyerek, Türk tarafının Cenevre toplantısının bir sonucu olması için aynı çabayı göstereceği umudunu dile getirdi.

Öte yandan seçtirilmiş Cumhurbaşkanı Tatar ise, Lute ile yaptığı görüşmenin ardından iki devletli bir çözüme dayanarak iki toplumun yan yana yaşayabileceğini ifade etmişti.

CNA’in kaynağına göre, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, 14 Nisan’da Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmek üzere Ankara’yı ziyaret edecek ve gayri resmi toplantıyı tartışacak.

Toplantıdan sonra Dendias’ın Lefkoşa’da brifing vermesi bekleniyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık