AktüelEkolojiGuterres: İnsan türü doğaya karşı savaş halinde

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, insan türünün doğaya karşı savaş halinde olduğunu belirterek, uluslararası toplumun sera gazı emisyonlarını düşürme yönündeki taahhütlerinin yetersiz olduğu tepkisinde bulundu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 2, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

BM’nin Madrid’de 2-13 Aralık tarihleri arasında düzenleyeceği iklim değişiklikleri konferansı COP25 öncesi, Antonio Guterres uluslararası toplumu uyardı.

“İnsan türü doğaya karşı savaş halinde” diyen Guterres, insanlığı “doğaya karşı savaşa son vermeye” çağırdı.

Guterres, uluslararası toplumun sera gazı emisyonlarını azaltma yönündeki taahhütlerinin ise “tamamen yetersiz” olduğunu belirtti.

Dünya Meteoroloji Örgütü’nün önümüzdeki hafta yayınlanması beklenen raporuna dikkat çeken Guterres, küresel ısınmanın giderek daha ölümcül hale gelen yıkıcı etkilerini, “okyanus seviyesinin artışı, kutup buzullarının erimesi, kuraklık…” şeklinde sıraladı.

Genel Sekreter, “Özcesi, iklim değişikliği artık uzun vadeli bir sorun değil, şu an iklim krizi ile karşı karşıyayız. Geri dönülmez nokta, ufukta uzakta değil, görünürde ve tüm hızıyla bize yaklaşıyor” dedi.

Guterres, her şeye rağmen gençlerin ve genel olarak vatandaşlar, kentler ya da şirketlerin seferberliği sayesinde “umutlu” olduğunu da sözlerine ekledi. Ancak Gueterres’e göre, “halen eksik olan, siyasi irade”.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık