AktüelEkolojiGuterres: İnsan türü doğaya karşı savaş halinde

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, insan türünün doğaya karşı savaş halinde olduğunu belirterek, uluslararası toplumun sera gazı emisyonlarını düşürme yönündeki taahhütlerinin yetersiz olduğu tepkisinde bulundu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 2, 2019
Djumba Hotel & Cafe

BM’nin Madrid’de 2-13 Aralık tarihleri arasında düzenleyeceği iklim değişiklikleri konferansı COP25 öncesi, Antonio Guterres uluslararası toplumu uyardı.

“İnsan türü doğaya karşı savaş halinde” diyen Guterres, insanlığı “doğaya karşı savaşa son vermeye” çağırdı.

Guterres, uluslararası toplumun sera gazı emisyonlarını azaltma yönündeki taahhütlerinin ise “tamamen yetersiz” olduğunu belirtti.

Dünya Meteoroloji Örgütü’nün önümüzdeki hafta yayınlanması beklenen raporuna dikkat çeken Guterres, küresel ısınmanın giderek daha ölümcül hale gelen yıkıcı etkilerini, “okyanus seviyesinin artışı, kutup buzullarının erimesi, kuraklık…” şeklinde sıraladı.

Genel Sekreter, “Özcesi, iklim değişikliği artık uzun vadeli bir sorun değil, şu an iklim krizi ile karşı karşıyayız. Geri dönülmez nokta, ufukta uzakta değil, görünürde ve tüm hızıyla bize yaklaşıyor” dedi.

Guterres, her şeye rağmen gençlerin ve genel olarak vatandaşlar, kentler ya da şirketlerin seferberliği sayesinde “umutlu” olduğunu da sözlerine ekledi. Ancak Gueterres’e göre, “halen eksik olan, siyasi irade”.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©