AktüelKıbrıs SorunuGuterres: Gelişmelerden “derin kaygı” duyuyorum

Kıbrıs Cumhuriyeti, Erdoğan‘ın Kıbrıs’ın kuzeyindeki açıklamaları nedeniyle BM Güvenlik Konseyi’ne başvururken, BM Genel Sekreter Guterres gelişmelerden “derin kaygı” duyduğunu belirtti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 22, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti, Erdoğan‘ın Kıbrıs’ın kuzeyindeki açıklamaları nedeniyle BM Güvenlik Konseyi’ne başvururken, BM Genel Sekreter Guterres gelişmelerden “derin kaygı” duyduğunu belirtti.

Kıbrıs Cumhuriyeti, Türk hükümetinin Kuzey Kıbrıs ile birlikte kapalı Maraş bölgesine yönelik planları açıklaması ve adadaki krize karşı “iki devletli çözüm” önerisini tekrarlaması üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) başvurdu.

Erdoğan‘ın sözlerini “provokasyon” olarak değerlendiren ve bu ay BMGK’ya başkanlık eden Fransa da, bugün konuyu konsey gündemine getiriyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, Genel Sekreter Antonio Guterres‘in, Kıbrıs’a yönelik açıklamalar nedeniyle “derin kaygı” duyduğunu belirtti.

Gerginliği artıracak eylemlerden kaçının mesajı

Haq, “Genel Sekreterin tüm taraflara sıklıkla, gerginliği kışkırtacak, Kıbrıs sorununa kalıcı bir çözüm bulunması için taraflar arasında süren ortak zemin arama çabalarını tehlikeye atabilecek tek taraflı eylemlerden kaçınmaları çağrısında bulunduğunu” belirtti.

Sözcü, Birleşmiş Milletler‘in Maraş‘a yönelik tutumunun değişmediğini ve bu tutumun ilgili BM Güvenlik Konseyi kararıyla doğrultusunda olduğunu ifade etti.

Erdoğan ne dedi?

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki günlük Kuzey Kıbrıs ziyareti sırasında Maraş bölgesinin yüzde 3,5’inin açılacağını belirtti.

Ardından da atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar açılımda ikinci aşamaya geçildiğini ifade etti.

Bu açıklamaların ardından uluslararası tepkiler geldi.

Erdoğan Çarşamba günü de “Artık bizim için Kuzey Kıbrıs, Güney Kıbrıs diye bir olay kalmamıştır… Kıbrıs Türk devletinin en kısa zamanda geniş bir tanınırlığa sahip olması için her türlü gayreti sergileyeceğiz, inşallah yakında bunun somut neticelerini de görmeye başlayacağız” şeklinde konuştu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık