AktüelEkonomi PolitikPolitikaGürkut: Kadına şiddet ortada dururken, daha fazla eğitime, yasal düzenleme ve iş birliğine ihtiyaç var”

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Özlem Gürkut, yaşanan kadın cinayetleri ve kadınların uğradığı şiddet ortada dururken, daha fazla eğitime, yasal düzenleme ve iş birliğine ihtiyaç olduğunu vurguladı. Gürkut, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, ülkede kadınların toplumsal ve siyasi hayata, karar alma mekanizmalarına adil olarak katılımının sağlanması için son zamanlarda daha fazla bilinçli çabaya şahit olunsa bile toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanabildiğini söylemekten uzak olunduğunu kaydetti. Gürkut, “Kadınların iş yaşamında, siyasette, kamusal alanlarda...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 7, 2019
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Özlem Gürkut, yaşanan kadın cinayetleri ve kadınların uğradığı şiddet ortada dururken, daha fazla eğitime, yasal düzenleme ve iş birliğine ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Gürkut, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, ülkede kadınların toplumsal ve siyasi hayata, karar alma mekanizmalarına adil olarak katılımının sağlanması için son zamanlarda daha fazla bilinçli çabaya şahit olunsa bile toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanabildiğini söylemekten uzak olunduğunu kaydetti.

Gürkut, “Kadınların iş yaşamında, siyasette, kamusal alanlarda var olmaları toplumsal gelişimimizin vaz geçilmezi olup, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) olarak ülkemizin hekimleri arasında kadınların giderek artan oranlarda yer aldığını bildirmekten memnuniyet duymaktayız” dedi.

“KADIN HEKİM ORANI ARTIYOR”

Birlik asli üyeleri arasında 279’u kadın, 433’ü erkek olmak üzere toplam 712 aktif hekim ve 123’ü kadın, 105’i erkek olmak üzere toplam 228 aktif diş hekimi bulunduğunu belirten Gürkut, ancak son 5 yılda yapılan yeni üyelik kayıtlarına bakıldığında toplam 176 hekimden 83’ünün kadın, 93’ünün erkek, toplam 88 diş hekiminden ise 57’sinin kadın, 31’inin erkek olduğu ve kadın hekimlerin oranının artmakta olduğunun görüldüğüne dikkat çekti.

Gürkut, “Dünya Kadınlar Günü’nde, ülkemizde toplumsal cinsiyet adaleti yaratmak amacı ile çaba sarf eden tüm kişi, kurum ve örgütlerimizin çalışmalarının değerine ve önemine vurgu yapar, dayanışma duygularımızı ifade ederiz” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..