AktüelDünyaGürcistan’da sağcıların saldırısı ardından Onur Yürüyüşü iptal edildi

Yürüyüş öncesinde yaşanan saldırıların ardından Tiflis Onur Yürüyüşü Platformu, can güvenliği riski sebebiyle yürüyüşü iptal ettiklerini açıkladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 6, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Tiflis’te gerçekleşmesi planlanan LGBTİ+ hakları etkinliği, gerici saldırılar sebebiyle iptal oldu.

Georgian LGBT Activists Call Off Pride March After Violent Attacks

LGBTİ+ hak savunucuları, bürolarının aşırı sağcıların saldırısına uğramasının ardından, Tiflis’te gerçekleştirecekleri Onur Yürüyüşünü iptal etti. Gerekçe olarak can güvenliği riski gösterildi.

Georgia: The authorities' failure to protect Tbilisi Pride once again  encourages violence | Amnesty International

YETKİLİLER ENGEL ÇIKARIYOR

Tiflis Onur Yürüyüşü bürosunun bulunduğu binaya tırmanarak, büroyu tahrip etmişti. Saldırıda ayrıca gazetecilerin ve aktivistlerin de içerisinde bulunduğu 20 kişi saldırıya uğramış, sokakta gökkuşağı bayrağı yakılmıştı. Yürüyüş öncesinde yaşanan saldırıların ardından Tiflis Onur Yürüyüşü Platformu, can güvenliği riski sebebiyle yürüyüşü iptal ettiklerini açıkladı.

LGBT+ campaigners in Georgia call off pride march after office attack |  Reuters

Platform ayrıca hükümetin ve yerel yetkililerin de can güvenliklerini sağlama konusunda herhangi bir çabalarının olmadığını, aksine toplanmalarına engel çıkarıldığını belirtti. Bu sebeple Pazartesi günü beş günlük bir etkinlik olarak organize edilen Tiflis Onur Yürüyüşü iptal edildi.

BAŞBAKAN DA TARAF

ABD ve Avrupa Birliği de dahil olmak üzere birçok Batılı diplomat, Gürcistan hükümetine, LGBTİ+ yurttaşların can güvenliğini ve anayasal haklarını güvence altında tutma çağrısı yaptı. Cinsel yönelim üzerinden ayrımcılığın kanunen yasak olduğu Gürcistan, muhafazakar politikalarıyla biliniyor. Başbakan Irakli Gharibashviil, yürüyüşün “toplumun büyük çoğunluğu açısından kabul edilemez” olduğunu iddia etmişti.

Gürcistan Ortodoks Kilisesi de Yürüyüşe karşı toplu dua organize etmişti.

birgün

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık