koronavirusGüneye geçişler 1 Temmuz, işçiler için 22 Haziran

Kıbrıs'ın kuzeyinde ilk korona virüs vakasının görüldüğü 10 Mart’tan itibaren eğitime ara verilmesi, ülkeye kara, deniz ve hava yoluyla girişlerin sınırlandırılması gibi önlem kararları üreten Bakanlar Kurulu, 4 ayın ardından yurt dışından gelişlere açılma kararı aldı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 11, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs’ın kuzeyinde ilk korona virüs vakasının görüldüğü 10 Mart’tan itibaren eğitime ara verilmesi, ülkeye kara, deniz ve hava yoluyla girişlerin sınırlandırılması gibi önlem kararları üreten Bakanlar Kurulu, 4 ayın ardından yurt dışından gelişlere açılma kararı aldı.

Kıbrıs’ın kuzeyinde kara, deniz ve hava yoluyla girenler 1 Temmuz’dan sonra karantinaya alınmayacak ama ülkeye giriş yapan herkesten PCR negatif test sonucu istenecek. Sadece risk grubu yüksek ülkelerden gelenler karantinaya girecek, bedellerini ise kendileri karşılayacak.

Bakanlar Kurulu’nun, 1 Temmuzdan itibaren hangi ülkeden hangi koşullarla yolcu gelebileceğini belirlemek üzere özel gündemle yaptığı toplantı yaklaşık 3 saat sürdü. Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı, Bakanlar Kurulu Sözcüsü Kudret Özersay, kararları açıkladı.

Özersay, Kıbrıs’ın kuzeyinin bugüne kadarki açılımlarının kapalı devre olarak yapıldığını belirterek, “1 Temmuz’dan itibaren yurt dışına belirli bazı şartlarla açılacağız. Normalden daha risk alacağımız aşikardır. Salgın ortaya çıktığında kendimizi ve sevdiklerimizi virüsten korumaya nasıl özen gösterdiysek bu özeni yeniden göstermeliyiz” dedi

Bakanlar Kurulu’nda tek gündem ülkeye giriş çıkışların değerlendirilmesi

Özersay, bugünkü Bakanlar Kurulu’nu tek gündemle gerçekleştirdiklerini ve önümüzdeki günlerde ülkeye giriş-çıkış koşullarının ne olacağını, hangi ülkeden ne şekilde gelinebileceğini ve istisnaları değerlendirip karara bağladıklarını söyledi.

Türkiye A kategorisinde… 72 saat içinde yapılan ve negatif olan PCR test sonucu istenecek

Özersay, 1 Temmuz’dan itibaren ülkeye gelecek herkesin ülkesinin risk grubuna göre 3 kategoride değerlendirileceğini açıkladı.

A grubunda olan ülkeleri “Malta, Bulgaristan, Norveç, Türkiye, Almanya, Avusturya, Finlandiya, Slovenya, Macaristan, İsrail, Yunanistan, Danimarka ve Litvanya” olarak sırlayan Özersay, “Bu ülkelerden 1 Temmuz’dan itibaren Kıbrıs’ın kuzeyine gelecek tüm yolculardan 72 saat içinde yapılan ve sonucu negatif olan PCR test istenecek” dedi.

Kudret Özersay, deniz, hava, kara yolu fark etmeksizin kişilerin bu test sonucu olmadan ülkeye giremeyeceğini açıkladı.

 “B kategorisine çifte PCR yöntemi uygulanacak”

 “B” olan ikinci kategoride, İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Hırvatistan gibi ülkelerin olduğu kaydeden Özersay, “B kategorisine çifte PCR yöntemi uygulanacak. Ülkeye gelecek olanlar önceden PRC testi yapacak, bu virüsü taşımadığını belgeleyecek. Bu kişilere Kıbrıs’ın kuzeyine geldiklerinde de test yapılacak. Kişiler kalacağı yere gidecek. Buradaki PCR test sonuçları pozitifse kaldıkları yerden alınıp, karantinaya ya da hastaneye götürülecekler” şeklinde konuştu.

“C grubu karantinaya girecek”

Yüksek risk grubunda olan ülkelerin “C” kategorisinde olduğunu belirten Özersay, bu ülkelerin Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Brezilya, İngiltere, İran gibi ülkeler olduğunu söyleyerek, “Bu ülkelerden gelecek yolcular gelmeden PCR yaptırmak zorunda olacak. Geldiklerinde ise bedelini kendileri ödemek kaydıyla 14 gün karantinaya girecekler ancak bu şartla ülkeye girebilecekler” dedi.

Özersay, ülkelerin listesi yarından itibaren açıklanacağını söyledi.

Kudret Özersay, ülke listelerinin en az haftada bir kez Sağlık Bakanlığı tarafından Dünya Sağlık Örgütü verileri çerçevesinde gözden geçirileceğini ve güncelleneceğini belirtti.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nden geçişler ve 22 Haziran uygulaması

Özersay, 1 Temmuz’dan itibaren Kıbrıs Cumhuriyeti’nden kktc’ye geçişlerin başlayacağını, ilk geçişlerde 72 saat içinde yapılan ve sonucu negatif olan PCR testi isteneceğini söyledi. Özersay, sonraki geçişlerde kişilere tesadüfi test yapılacağını aktardı.

Kudret Özersay, 22 Haziran’dan itibaren uygulamaya girecek bir diğer istisnai durum olacağını kaydederek, “güneyde çalışanlar, eğitim ve tedavi görenler, Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayan Maronitler, Karpaz’da yaşayan Kıbrıslırumlar, Pile’de yaşayanlar 22 Haziran’dan itibaren ilk test PCR negatif koşuluyla Kıbrıs Cumhuriyeti’ne geçebilecek. Aynı gün içinde ve devamında ülkeye dönebilecekler. Sonrasında tesadüfi test sistemi uygulanacak” dedi.

Özersay, “Kıbrıs Cumhuriyeti 8 Haziran’da uluslararası uçuşlara açıldı. 14 gün Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki durumu göreceğiz. 22 Haziran geldiğinde olağanüstü bir durum olmaz, ikinci bir dalga yaşanmazsa ve ciddi bir sıkıntı olmazsa söz konusu şartla geçişler mümkün olacak” şeklinde konuştu.

15 Haziran’dan 1 Temmuz’a kadar Türkiye’den ülkeye gelecek öğrenciler önce karantinada kalacak, sonra da kampüs karantinasına gönderilecek

15 Haziran’dan 1 Temmuz’a kadar Türkiye’den ülkeye gelecek öğrencilerin karantinaya gireceğini, test sonucu negatif çıktığında da ‘kampüs karantinası’na gönderileceğini belirten Kudret Özersay, imzalayacakları bir taahhütnameyle öğrencilerin 14 gün kampüs karantinasında kalacağını dile getirdi.

Özersay, bu denetimlerden Bakanlar Kurulu’nun verdiği yetki çerçevesinde Eğitim Bakanlığı’nın sorumlu olacağını söyledi.

Charter uçuş düzenlenecek

Kudret Özersay, bir süredir yaptıkları girişimlere işaret ederek, 22 Haziran Pazartesi İstanbul’dan 23 Haziran Salı günü de Ankara’dan Ercan’a iki charter uçuşu düzenleneceğini belirtti.

Tedavi gören ve sağlık sorunları nedeniyle deniz yolu kullanamayan bazı vatandaşların Türkiye’de kaldığını kaydeden Özersay, “Bu vatandaşlara öncelik verilecek. 1 Temmuz’dan önce ülkeye gelmeleri sağlanacak. 1 Temmuz öncesi olacağı için gelecek olanlar 14 gün karantinada kalacak” dedi.

“Olağandışı bazı gelişmeler söz konusu olursa tabi ki kararlar revize edilecek”

Özersay, tarihlerin bir varsayım olduğunu da belirterek, “O güne kadar olağandışı bazı gelişmeler söz konusu olursa tabi ki kararlar revize edilecek. Bazı tarihleri daha erkene, bazı tarihleri daha sonraya bırakma kararları da üretebiliriz” şeklinde konuştu.

Kıbrıs’ın kuzeyinin bugüne kadarki açılımlarının kapalı devre olarak yapıldığını belirten Özersay, “1 Temmuz’dan itibaren yurt dışına belirli bazı şartlarla açılacağız. Normalden daha risk alacağımız aşikardır. Salgın ortaya çıktığında kendimizi ve sevdiklerimizi virüsten korumaya özen gösterdiysek bu özeni yeniden göstermeliyiz. Yeniden hassasiyet göstermeliyiz. Daha riskli bir döneme girmiş olabiliriz. Maske son derece önemli… Her an bu virüsü taşıyormuş gibi bir tutumla hareket etmemiz gerek. Herkes bu sorumluluğu göstermeli” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık