koronavirusGüneye geçiş yasak ama TC’den ekip gelip dizi çekimi yapabilir!

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ekibi, 1963-74 yılları arasını konu alan bir dizinin çekimleri için Kıbrıs’a geldi. Gönendere bölgesinde çekim yapmaya başlayan yaklaşık 250 kişilik bir ekip, bölgede tedirginlik yarattı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 19, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ekibi, 1963-74 yılları arasını konu alan bir dizinin çekimleri için Kıbrıs’a geldi. Gönendere bölgesinde çekim yapmaya başlayan yaklaşık 250 kişilik bir ekip, bölgede tedirginlik yarattı.

Kıbrıs’ın güneyine geçip işlemek isteyen işçilere her türlü zorluğu yaşatan Kıbrıs’ın kuzeyindeki yetkililer, Türkiye’den bir ekibin Kıbrıs’a gelerek dizi çekimi yapmasına müsaade etti. 1963-1974 yılları arasında geçen bir dönemi konu alan dizi için Kıbrıs’a gelen TRT ekibi, Gönendere bölgesinde tedirginlik yarattı.

Yurttaşların şikayeti üzerine seti denetime giden Serdarlı Belediyesi ekipleri, kendilerine bu yönde herhangi bir bilgi verilmediğini ifade etti.

Belediye Başkanı Halil Kasım, Belediye’nin Sosyal Medya hesabından yaptığı açıklamada, ekiplerin TC Büyükelçiliği, Cumhurbaşkanlığı ve Kültür Dairesi’nden izinli olup, gerekli karantina sürecinden geçerek bölgeye geldiklerini öğrendiklerini aktararak, çekimlerin tamamlanmasının ardından bölgenin ilaçlandığı, gerekli tedbirlerin alındığını da kaydetti.

Belediye tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Değerli Bölge Halkımız! Bugün Türkiye’nin devlet kanalı olan TRT1 televizyonu ekipleri 1964 ve 1974 dönemlerini konu alan filmin çekimleri için belediyemize bağlı Gönendere köyümüze gelmiştir. Söz konusu ekipler tarafından yapılacak çekimler için Serdarlı Belediyesi ‘ne ve Gönendere Muhtarlığı’na ilgili merciler tarafından herhangi bir bilgi verilmemiştir.

Bunun üzerine ekibin kalabalık olmasından dolayı bölge vatandaşlarımız tedirgin olmuşlardır. Bölge vatandaşlarımızın şikayetleri üzerine Serdarlı Belediye Başkanı ve personeli olarak denetime gidilmiştir. Denetim sonucunda ilgili ekiplerin TC Büyükelçiliği, Cumhurbaşkanlığı ve Kültür Dairesi’ nden izinli olup, gerekli karantina sürecinden geçerek bölgemize geldiklerini öğrenmiş bulunmaktayız.

Tedbir amaçlı çekimlerin hemen bitiminden itibaren bölge belediye personellerimiz tarafından ilaçlanarak gerekli önlemler alınmıştır.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık