AktüelGazedda'nın GündemiGüneydeki saldırıları kınarken, kuzeydekileri görmemek…

Kıbrıs'ın kuzeyindeki dini, tarihi ve kültürel eserler yıllardır yok olmaya ve kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırıya uğrarken sesini çıkarmayan siyasiler, güneyde gerçekleşen çirkin saldırı hakkında açıklama yapmak için sıraya girdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 2, 2020
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

Kıbrıs’ın kuzeyindeki dini, tarihi ve kültürel eserler yıllardır yok olmaya ve kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırıya uğrarken sesini çıkarmayan siyasiler, güneyde gerçekleşen çirkin saldırı hakkında açıklama yapmak için sıraya girdi.

Kıbrıs’ın kuzeyindeki siyasiler, peşi sıra Limasol’daki Köprülü Camisi’ne yönelik düzenlenen saldırıyı kınamaya devam ediyor.

Limasol’daki Köprülü Camisi’ne düzenlenen ırkçı saldırıya karşı kınama yarışına giren siyasiler, kuzeyde bulunan eski kiliselere ve ibadet mekanlarına yapılan saldırıları yıllarca görmezden geldi.

Altta göreceğiniz bu fotoğraflar, müslümanların da hristiyanlara karşı olan tahammülsüzlüğünü gözler önüne seriyor. Fotoğraflar, 2013 yılına ait olup, Nedim Enginsoy’un arşivinden, Enginsoy’un izniyle kullanılmıştır.

Güneyde yapılan saldırı kınanmalıdır ama bunu yaparken kuzeydeki tarihi ve dini mekanlara yapılan saldırılar da dikkate alınmalı ve saldırıları gerçekleştirenlerin yakalanması için gerekli çaba göstermelidir. Aksi halde güneyde yapılan saldırıya verilen tepkiler, oportünist bir yaklaşımdan daha öteye gidemez.

Taşkent Manastırı
Bufavento Kalesi
Bufavento Kalesi
Mağusa Maraş bölgesindeki kilise
Mağusa Maraş bölgesindeki kilise
Taşkent’teki Tarihi mekan Vouno’nun içi mandıra olarak kullanılıyordu. İçi keçi ve koyun dışkısı doluydu.
Mağusa Kale İçi
Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..