AktüelEkonomi PolitikGüneyde pahalılık dalgası

Elektrik ve petrol ürünleri fiyatlarında yaşanan büyük oranlı ve düzenli artışlar, temel gıda ve hizmetlerde de bir dizi fiyat artışına neden oldu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 22, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Haravgi gazetesinde “Pahalılık: Fatura her geçen gün artıyor” başlığıyla verilen haberde; İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan Eylül ayı Uyumlaştırılmış Tüketici Fiyatları Endeksi’nin geçen yılın aynı ayına göre %3,6 arttığı belirtildi.

Haberin detayında, İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan endeksin, Eylül 2020’ye göre ekonomik kategorilerde en büyük değişimin +%25,5 oranında enerji alanında gözlemlendiği; konut, su, elektrik, gaz ve ulaştırma alanlarının ise +%15,2 ve +%12,4 aralığında büyük değişimler gösterdiğine dikkat çekilirken, elektrik ve petrol ürünleri fiyatlarında yaşanan büyük oranlı ve düzenli artışların, temel gıda ve hizmetlerde de bir dizi fiyat artışına neden olduğunu vurgulandı.

Haberde ayrıca, AKEL’in pahalılık dalgasını azaltmak ve haneleri ile küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek için elektrik üzerindeki Katma Değer Vergisi (KDV)’nin derhal %19’dan %9’a düşürülmesi konusundaki baskı yaptığı aktarılırken, AKEL Siyasi Büro üyesi Haris Polikarpou’nun dün yaptığı açıklamada, devletin hane halkı ile küçük ve orta ölçekli işletmeleri dilek ve beyanlarla değil, somut eylemlerle destekleme zamanının geldiğini söylediği belirtildi.

Polikarpou’nun açıklamasında, toplumun her geçen gün, elektrik, yakıt, gıda ve diğer temel ihtiyaçlara ödediği fatura miktarın arttığına dikkat çekerek, elektrik üzerinden alınan KDV’nin düşürülmesi önerisinin orantılı, gerçekçi, hemen uygulanabilir olduğunu ve Avrupa Komisyonu’nun üye ülkelere gönderdiği tavsiyeler çerçevesinde olduğunu söylediği ve hükümete, pahalılığa müdahale etme sorumluluğu olduğunu fark etme çağrısı yaptığı vurgulandı.

kaynak: PIK

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık