koronavirusGüneyde misafirlikler de yasaklandı!

Kıbrıs Cumhuriyeti, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında aldığı yeni kararları kamuoyuna duyurdu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 30, 2020
Şiddete Karşı Yan Yana - LTB

Kıbrıs Cumhuriyeti, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında aldığı yeni kararları kamuoyuna duyurdu.

Sağlık Bakanı Constantinos Ioannou yaptığı açıklama ile, Pazartesi günü akşam 9’dan sabah 6’ya kadar ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurarak, ev ziyaretleri ve toplantıların da yasaklandığını belirtti.

İnsanlara sokağa çıkması için günde sadece bir kez izin verileceği de duyurulan açıklamada, yasağa uymayanlar için 300 Euro para cezası uygulanacağını da bildirdi.

Ioannou açıklamasında, süpermarket, pastane, kasap ve temel hizmetler sunan diğer iş yerlerinin Pazar günleri kapalı olacağını da duyurarak, yurtdışında bulunan ve geri dönmek isteyen Kıbrıs daimi sakinleri için düzenlemelerde bir miktar gevşeme yapıldığını da belirtti.

Bakan, tıbbi nedenlerle yurtdışına seyahat eden kişilerin, savunmasız gruplara mensup kişi ve bakıcılarının ile öğrencilerin ülkeye girmesine izin verilirken, koronavirüs bulunmadığına dair bir sağlık sertifikası sunmaktan muaf olacaklarını söyledi.

Ülkeye dönüşlerde, tıbbi nedenlerle yurt dışında olanlar hariç 14 günlük karantina uygulamasının devam edeceği de kaydedilirken, bu kişilerin evde kendilerini tecrit edeceği belirtildi.

Yeni koronavirüs önlemleri kapsamında bir arabada en fazla 3 kişinin bulunabileceği de ifade edilirken, taksi duraklarının kapatıldığı ve eczanelerin 20.30’dan sonra hizmet vermeyeceği de duyuruldu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2020 ↄ⃝ copyleft