AktüelGazedda'nın GündemiGüneyde Koronavirüs alarmı

Japonya’nın Yokohama kentinde karantinada tutulan Diamond Princess gemisinden, korona virüs bulaştığı kesinleşen bir kişiyi İsrail’e götüren özel bir İsrail jeti, dün gece Larnaka’ya geldi, Kıbrıs Cumhuriyeti alarma geçti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 22, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Japonya’nın Yokohama kentinde karantinada tutulan Diamond Princess gemisinden, korona virüs bulaştığı kesinleşen bir kişiyi İsrail’e götüren özel bir İsrail jeti, dün gece Larnaka’ya geldi, Kıbrıs Cumhuriyeti alarma geçti.

Alihtia haberi “Yeni Koronavirüs Vakası Şüphesi… Diamond Princess’ten İnsan Taşıyan İsrail Uçağı Mürettebatından Bir Kadında Saptandı… Test Sonuçlarından Bağımsız Olarak 14 Gün Karantinada Tutulacak” başlığıyla ikinci manşet olarak değerlendirdi.

Haberde dün gece güneye iniş yapan İsrail şirketine ait özel bir uçağın,  daha önce Japonya’nın Yokohama kentinde karantinada tutulmakta olan Diamond Princess isimli cruise gemisinden kişilerin tahliyesine katıldığı, uçuş ekibindeki kadın personelde koronavirüs semptomları görülmesi nedeniyle yüksek risk kapsamına alınarak gerekli testler için hastaneye kaldırıldığı kaydedildi.

Gazete hastanede yapılan testlerin sonuçlarının sabah erken saatlerde çıkmasının beklendiğini ancak sonuç her ne olursa olsun, koronavirüs bulaştığından şüphelenilen kişilerle temas ettiği için, ilgili protokol gereği 14 gün karantinada tutulacağını yazdı.

Gazete “edindiğimiz bilgilere göre İsrail makamlarının uçağın geçmişi hakkında bilgi vermemesi Kıbrıs sağlık makamlarının yoğun hoşnutsuzluğunu çekti, bu nedenle İsrail makamları nezdinde protesto girişiminde bulunulabilir” ifadesine de yer verdi.

Testler negatif çıktı

Bu arada gazetelerin internet sayfalarında, özel uçak personeli kadına yapılan testlerin negatif sonuç verdiği bilgisi yayımlandı. Haberi “Kıbrıs Korona Yüzünden Alarmda” başlığıyla aktaran Fileleftheros, Rum yönetiminin dün 4 koronavirüs şüphelisi nedeniyle alarma geçtiğini yazdı.

Habere göre Güney’e inen küçük uçak, biri korona virüs bulaştığı kesinleşen 4 yolcuyu İsrail’e götürdü. Bulaşan kişi İsrailliydi ve İsrail’de kaldı.

Uçak, protokoller uyarınca karantinaya alınması gerekirken Fransa’ya gitmek üzere İsrail’den havalanarak Güney Kıbrıs’a indi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık