AktüelEkolojiGüneyde iklim değişikliği planı kabul edildi

Kıbrıs Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu İklim Değişikliğinin önlenmesi amacıyla Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades'in girişimiyle üstlenilen Tarım Bakanlığı'nın önerdiği eylem planını olduğu gibi onayladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 23, 2019
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Hükümet Sözcüsü Vekili Klelia Vasiliou’ya göre, söz konusu bütçe 550 bin Euro ile bağlantılı olup bunun 300 bini Tarım Bakanlığı’nın üstlenmesi beklenilen yönetim süreci için 250 bini ise 2019-2021 dönemi için Kıbrıs Enstitüsü’ne verilecek.

Bu girişim çerçevesinde görüş teatisi için devlet Başkanları düzeyinde görüşmelerin yapılması ve bölgesel düzeyde ihtiyaçları tam olarak kayıt edebilmek için bilimsel konferans önerisi de bekleniyor.

Vasiliou konuşmasında “iklim değişikliğinin sadece ülkemizi ilgilendiren bir konu olmadığını ama genel olarak geniş bölgemizde yapılan tartışmadan da etkilendiğini biliyoruz. İşbirliği yapılması gerekiyor ve bu büyük açıdan iç eylem planı konusunda yapılan tartışmayı da büyük açıdan etkileyecek” dedi.

İklim Değişikliği konferansının Kıbrıs’ta düzenlenip düzenlenmeyeceği ile ilgili soruya Vasiliou bunun önümüzdeki iki yıl içinde takip edecek yaklaşımlarla kaydedileceği yanıtı verdi. İstişarelerin bireysel görüşmeler, devlet liderleri görüşmeleri, devlet liderleri ziyaretleri ve genel olarak gerçek eylemlerin kaydedilebilmesi için siyasi işbirlikleri ve en iyi uygulamaların kullanımı ile ilgili olduğunu söyledi.

Hükümetin son dönemde Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde Türkiye’nin kışkırtmaları konusunda yaşananları nasıl izlediği sorusuna Vasiliou “Kıbrıs Cumhuriyeti, bu dönemde tüm sorumlulukla tüm gelişimleri yakından izlemektedir ve alabileceği her türlü önlem ve eylemi yapmaktadır” diye yanıt verdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..