koronavirusGüneyde ev içi şiddet yüzde 30 oranında arttı

Kıbrıs Cumhuriyeti'nde görev yapan Aile İçi Şiddeti Önleme Derneği, 9 Mart ile 17 Mart tarihleri arasında, Kıbrıs'ta ilk koronavirüs vakasının duyurulmasının ardından, aile içi şiddet yardım hattı çağrılarının yüzde 30 oranında arttığını ifade etti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 18, 2020
Djumba Hotel & Cafe

Kıbrıs Cumhuriyeti’nde görev yapan Aile İçi Şiddeti Önleme Derneği, 9 Mart ile 17 Mart tarihleri arasında, Kıbrıs’ta ilk koronavirüs vakasının duyurulmasının ardından, aile içi şiddet yardım hattı çağrılarının yüzde 30 oranında arttığını ifade etti.

Dernek, sığınma evine taşınmak için beş talep de dahil olmak üzere 750 yardım hattına 1440 çağrı yapıldığını söyledi.

Dernek açıklamasında, Covid-19’un yayılmasını önlemek ve bunlarla mücadele etmek için bir önlem olarak izolasyonun; aynı zamanda faillerin elinde kadın ve çocuklara karşı şiddeti arttırmak için bir araç olabileceği tespit edildiği belirtildi.

Öte yandan yapılan açıklamada, karantinanın yanı sıra, potansiyel iş kaybı ve geleneksel olarak kadınların evde çocuklara bakmasının bekleniyor olmasının, sosyal izolasyonları daha da kötüleştirdiği kaydedildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2020 ↄ⃝ copyleft