koronavirusGüneyde Covid-19’la ilgili 3 yasa tasarısı onaylandı

Kıbrıs Cumhuriyeti Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı George Savvides, koronavirüsün (COVID-19) yayılmasını kontrol altına almayı amaçlayan hükümet kararlarına dayanarak Bakanlığı’nın hazırladığı üç tasarıyı onayladığı için Temsilciler Meclisi'ne şükranlarını ifade etti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 4, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Kıbrıs Cumhuriyeti Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı George Savvides,  koronavirüsün (COVID-19) yayılmasını kontrol altına almayı amaçlayan hükümet kararlarına dayanarak Bakanlığı’nın hazırladığı üç tasarıyı onayladığı için Temsilciler Meclisi’ne şükranlarını ifade etti.

Tasarılar cuma günü yapılan Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nun olağanüstü toplantısında onaylandı.

Covid19 salgını sonrasında uygulanan hareket kısıtlamalarını ihlal eden vatandaşlar için mahkeme dışı para cezasının 150 ila 300 avro arasında artırılmasını sağlayan üç yasa, ayak bileği bileziği ile ev hapsi uygulanmasını belirli koşullar ve daha fazla mahkûmun açık cezaevine girmesine izin verirken, Cezaevlerinin Kurumsal Olmayan İstihdam Merkezi’ndeki mahkûmların tutukluluk süresini uzatmaktadır.

Bakan Savvides, Meclis Başkanı’na, Temsilciler Meclisi’nde temsil edilen partilerin başkanlarına ve parlamento Hukuk İşleri Komitesi üyelerine, yasa tasarılarının onaylanması ve bu özel oturumun toplanması için istekli olduklarını belirterek teşekkür etti.

Bakan şöyle devam etti: “Bu şekilde herkese, siyasi güçlerin mümkün olan en geniş ölçüde yasa tasarılarını bir araya getirerek desteklediklerini ve pratikte bugün yaşadıklarımız gibi kritik zamanlarda hâkim olan oybirliği olduğunu gösteren bir mesaj gönderdiğimize inanıyorum.” diye belirtti.

Bakan, dün Kıbrıs Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, Konut Dokunulmazlığı Hakkının anayasal olarak korunduğunu ve evlerde toplantıları yasaklayan bir kararnameye uyumu sağlamak için polis kontrolleri hakkındaki eleştirilere yanıt olarak hiç kimsenin mahkeme emri olmadan konutlara giremeyeceğini vurguladı.

Bakan, görev başındayken polis mensuplarının vatandaşlar tarafından saldırıya uğradığına işaret etti ve bu olaylardan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, koronavirüsü salgınının yayılmasını önlemek amacıyla hükümet tedbirlerinin uygulanmasını sağlamaya çalışan polise, bu saldırılara katılanların adalete teslim edileceği ve cezalandırılacağı konusunda uyardı.

Bakan ayrıca, onaylanmış koronavirüsü vakalarının arttığı alanlarda polis kontrollerinin arttırıldığını, polis tarafından alınan önlemlerle bu alanların daha iyi izleneceğini de sözlerine ekledi.

Bakan son olarak vatandaşları evde kalmaya ve bu krizle başa çıkmak için gereksiz hareketlerden kaçınmaya çağırdı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık