Ekonomi PolitikkoronavirusGüneyde çalışan işçilere kontrollü geçiş hakkı sağlansın!

Kıbrıs'ın güneyinde işleyen Kıbrıslıtürk emekçiler, Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis'e bir mektup gönderdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 5, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs’ın güneyinde işleyen Kıbrıslıtürk emekçiler, Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’e bir mektup gönderdi.

Emekçiler gönderdikleri mektupta, kendilerine 4 bölgedeki geçiş noktalarından kontrollü geçiş sağlanmasını talep etti. Açıklama şöyle:

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanlığına,

Sizlere yaptığımız ilk çağrıyı dikkate almadığınız görülmektedir çünkü 4 Mayıs itibarı ile açılan iş yerlerimize gidebilmemiz için bizlere bir geçiş kolaylığı ya da kontrol altında çalışma hakkı sağlamadınız. Aldığınız kararlarda açılımın hiç bir aşamasında bizlerden bahsetmiyorsunuz. Son aşamada havalimanları ve kapalı kapıların açılmasından bahsediyorsunuz.

Açılımın 3. aşamasında havalimanlarının kısmi olarak açılması bile söz konusuyken geçiş noktaları hala göz ardı edilmektedir. Bizler turist değiliz, bu adada aynı havayı soluyan, aynı kara parçasında yaşayan, dışa karşı izole olmuş insanlarız. Sınırların durumu dışa açılma değil bir iç açılmadır.

4 Mayıs’ta işe başlayacak olanlar hangi risk altındaysa biz de onlarla aynı risk altındayız. Bu tarihte iki taraftan da herkes işlerine geri dönerken bizim dönemeyecek olmamız kabul edilemez bir durumdur.  KAPALI KAPILARI AÇMAYIN bize dört bölgedeki kapılardan KONTROLLÜ GEÇİŞ SAĞLAYIN.

Bizler Kıbrıs’ın iş hayatının ve ekonomisinin bir parçasıyız. Bizleri bu kadar dışlamanız üzücüdür. İşverenlerimiz bizi çağırıyor ve gidemezsek işlerimizi kaybedeceğimizi belirtiyorlar. Bu konuda alınacak olan hiçbir tedbir iş kayıplarının önüne geçemez.

Alınacak karar ne olursa olsun işten çıkarımlar yasaklansa bile maaş kesintisi ve buna benzer faktörlerden dolayı işçileri kendi kendilerine iş bırakma yoluna iteceklerdir. Yani bir yolunu bulacaklardır. Bazı ailelerde evin geçimini üstlenen tek birey olarak bir, bazı ailelerde anne baba olmak üzere iki birey de geçimini güneyde çalışarak sağlamaktadır.

İşlerini kapılar açılmazsa kaybedecek olan bunca insanın bakmakla yükümlü oldukları ailelerine, çocuklarına kim hesap verecek?  Bunun sorumluluğunu kimler alacak? Bizler bu ülkenin vatandaşları olarak hakkımızı istiyoruz. 4 Mayıs tarihinde herkes işlerinin başına dönerken biz kuzeyde ikamet ettiğimiz için bu hakkımız elimizden alınıyor. Bu kabul edilemez bir durumdur.

Bizler her türlü önlemi alarak işlerimize dönmeye hazırız. Sizlere çözüm yolu sunuyoruz. İki toplumlu sağlık komitesi aracılığıyla gereken tüm testleri yapmanızı talep ediyoruz. İşinin başına dönecek olan herkesle aynı risk altındayız. İki toplum da normalleşme sürecine geçerken biz iki taraftan da dışlanmış bir şekilde dönemiyoruz.

Güney’de okuyan okulları açılacak olan öğrencilerimiz de, tedavi gören ve tedavisi yarım kalmış hayatları tehdit altında olan hastalarımız da aynı dertten muzdarip durumdadır. Biz ekmeğimizi işimizi, onlar eğitimini ve bazılarımız belki de hayatını kaybediyor.

Günlerce çözüm yolu aradık, bizleri göz önünde bile bulundurmadan dördüncü aşamadan bahsettiniz  ancak bu durum dördüncü aşama beklenerek kapıların açılmasıyla asla çözülemez. Hemen şimdi önlem alınmazsa doğacak olan tüm zararlarımızın yasal haklarını saklı tuttuğumuzu bilginize sunarız.

Güney Emekçileri

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık