koronavirusRöportajGüneyde çalışan işçiler, mesai saatleri içinde ücretli PCR testi yapılmasını kabul etmeyecek

Hükümetin yeni aldığı karara göre Kıbrıs Cumhuriyeti’ne geçişlerde 15 günde bir PCR testi gerekecek.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 7, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Meril Taşeli

Hükümetin yeni aldığı karara göre Kıbrıs Cumhuriyeti’ne geçişlerde 15 günde bir PCR testi gerekecek. Bu kararın güneyde çalışan Kıbrıslıtürkler üzerindeki etkisi hakkında bilgi almak için Güneyin Emekçileri Komitesi Temsilcisi Soydan Borakan ile röportaj gerçekleştirdik.

“Hükümetin kendi tedbirlerini kendi alması lazım”

Soydan Borakan güneyde çalışanların PCR testi yapılmasına şikayetleri olmadığını, hatta hem kendilerinin hem de halkın, hükümetin ve güneyde işverenin rahat olması için test yapılmasını desteklediklerini söyledi. Fakat test yapma prosedürünün hükümetin sorumluluğunda olması, kolaylaştırılması ve belirsizliklerin çözülmesi gerektiğini düşündüklerini söyledi.

Mesai saatleri içinde test yapılması kabul edilmeyecek

Testin nasıl ve hangi günlerde yapılacağı konusunda belirsizlik olduğunu söyleyen Borakan, eğer mesai saatleri içinde işi bırakıp hastanede test yaptırmaları istenirse, çalışanların bunu kabul etmeyeceklerini, çünkü çalışanı da işvereni de zor durumda bırakacağını belirtti.

PCR testi yaptırabilmek için bireyin ilk olarak Sağlık Bakanlığı’na müracaat etmesi, daha sonra hastaneye test yaptırmaya ve sonra da sonuçları almaya gitmesi gerekmekte. Test sonuçları da bir gün sonra çıktığından dolayı bu yöntem çalışanlar için her 15 günde en az 2 gün işe gidemeyecekleri anlamına gelecek.

Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki bazı işverenlerin birkaç çalışanı tedbir amaçlı durdurduklarını da ifade eden Borakan, çalışanların bu kadar sıklıkla işlerini kaçırmalarının, durumu daha da kötüleştirerek daha fazla çalışanın işten durdurulmasına sebep olabileceği hakkında uyarılarda bulundu.

Borakan, havaalanında ve limanlarda uyguladıkları gibi güneyde çalışanlara, öğrencilere ve hastalara geçiş kapılarında test yapılmasını ve sonuçları da onlara göndermelerini veya mesaj olarak atmalarını önerdi.

Yurt dışından gelenlere ücretsiz test yapılırken, vatandaştan ücret alınmasın

Borakan, ücret konusundaki belirsizliğin de çözülmesi gerektiğini söyleyerek, hem ücretsiz olacak hem yarısı ödenecek diye belirtilen farklı açıklamalar olduğuna dikkat çekti.

Borakan, Kıbrıs Cumhuriyeti’nde çalışanların ülke ekonomisine yurt dışından gelenlere göre çok daha büyük bir katkı yaptığını belirterek, yurt dışından gelenlere ücretsiz test yapılırken kendi vatandaşından ücret alınmaması gerektiğini savundu. Güneyde çalışanların kazandıkları parayı kktc ekonomisine harcadığını belirten Borakan, işçilerin ekonomiye aylık yaklaşık 3-4 milyon Euro para katkısı sağlandığını belirtti.

Çalışanlarda şimdilik Covid-19’a yakalanan yok

Borakan ayrıca 1 aya yakın süredir her gün güneye geçiş yapan çalışanlarda şu ana kadar Covid-19’a yakalanan olmadığını ve yakalanma riskinin de düşük olduğunu belirtti. İş yerlerinde uymaları gereken hijyen kurallarının ve giriş çıkışlarda ciddi kontrollerin olduğunu açıklayarak, inşaatlarda da farklı iş yapanların aynı anda çalıştırılmadığını söyledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık