koronavirusGüneyde 6 bin, kuzeyde bin “civarında” test yapıldı

Koronavirüs salgını için Dünya Sağlık Örgütü sık sık test yapılması çağrısı yaparken, Kıbrıs'ın kuzeyi ile güneyi arasındaki fark halen göze çarpıyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 30, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Koronavirüs salgını için Dünya Sağlık Örgütü sık sık test yapılması çağrısı yaparken, Kıbrıs’ın kuzeyi ile güneyi arasındaki fark halen göze çarpıyor.

Güneyde, salgının başladığı ilk günden düne kadar 5 bin 917 test yapılırken, kuzeyde ise aynı sürede 1,103 test yapıldı.

Kıbrıs’ın tamamında pozitif koronavirüs vakası dün itibariyle 278 olarak açıklandı. Vakaların büyük çoğunluğu güneyde görülmesine rağmen, bunda test yapılmasının öneminin büyük yeri olduğu düşünülüyor.

Güneyde ilk koronavirüs vakasının göründüğü 9 Mart’tan düne dek toplam 5 bin 917 test yapıldı. Yapılan testlerin 214’ü pozitif çıkarken, 6 kişi de koronavirüse bağlı semptomlarla hayatını kaybetti.

Öte yandan Kıbrıs’ın kuzeyinde ise koronavirüs vakalarının görüldüğü ilk gün olan 10 Mart’tan düne dek  toplam 1,103 test yapıldı.

Yapılan testlerin 64’ü pozitif sonuç verirken, Alman asıllı bir kişi de koronavirüse bağlı gelişen semptomlar dolayısıyla hayatını kaybetti.

Kıbrıs’ın güneyinde toplam 8 kişi taburcu edilirken, bu sayı kuzeyde 29.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..