AktüelMüzakerelerGüney Basınına Göre #MontPelerin’de Neler Oldu?

Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde Mont Pelerin’de gerçekleştirilen görüşmelerin sonuçsuz tamamlanması güney basınında geniş şekilde yer aldı. TAK’ın aktardığı haberlere göre Mont Pelerin’da yaşananlar, Fileleftheros’ta “Mont Pelerin’de Başarısızlık-Sonuç Alınmaksızın Gece Boyu Görüşmeler, Toprak Kriterlerine İlişkin Kıbrıs Türk tarafından Sert Çizgi-Toprak Konusunda Korku Filmi-2”; Politis’te “Anlaşma Yerine Krize Vardık-Mont Pelerin’deki Müzakereler Sonuçsuz Kaldı-Nihai Başarısızlık Tehlikesi”; Alithia’da “Mont Pelerin’deki Çaba Başarısız Oldu”, Simerini “İyi Ortamda Son-Mont Pelerin’de Başarısız Sonucun Ardından Sorumluluk Yükleme Oyunu Başladı”, Haravgi “İsviçre’de Kriterlere İlişkin Anlaşma...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 22, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde Mont Pelerin’de gerçekleştirilen görüşmelerin sonuçsuz tamamlanması güney basınında geniş şekilde yer aldı.

TAK’ın aktardığı haberlere göre Mont Pelerin’da yaşananlar, Fileleftheros’ta “Mont Pelerin’de Başarısızlık-Sonuç Alınmaksızın Gece Boyu Görüşmeler, Toprak Kriterlerine İlişkin Kıbrıs Türk tarafından Sert Çizgi-Toprak Konusunda Korku Filmi-2”; Politis’te “Anlaşma Yerine Krize Vardık-Mont Pelerin’deki Müzakereler Sonuçsuz Kaldı-Nihai Başarısızlık Tehlikesi”; Alithia’da “Mont Pelerin’deki Çaba Başarısız Oldu”, Simerini “İyi Ortamda Son-Mont Pelerin’de Başarısız Sonucun Ardından Sorumluluk Yükleme Oyunu Başladı”, Haravgi “İsviçre’de Kriterlere İlişkin Anlaşma Olmadı” başlıklarıyla aktarıldı.

FİLELEFTHEROS

Fileleftheros Gazetesi toprak kriterleri konusunda Mont Pelerin’de gerçekleştirilen ikinci tur görüşmelerin sonuçsuz kalmasına geniş yer ayırdı.

Gazete Kıbrıslırum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis’in sosyal medya hesabı twitter aracılığıyla yazdığı mesajda “maalesef Toprak konusundaki kriterlerde sonuca varılamadı” ifadesini kullandığını yazdı.

Toprak konusundaki kriterlerin, “iki kurucu devletin sınırlarını belirleyen oran, geri dönecek göçmen sayısı ve kıyı şeridi oranı” olduğunu anımsatan gazete, Türk tarafının, görüş birliği olarak addedilen Kıbrıs Rum idaresi altına 80-85 bin göçmenin geri dönmesinden vazgeçtiğini savundu.

Gazete, Mont Pelerin görüşmelerinde tüm çabanın, “iki liderin Toprak konusunda bir uzlaşmaya varmasına, harita hazırlanmasına ve çok taraflı konferans tarihinin belirlenmesine” harcadığını yazdı.

Müzakereler sürecinin o kadar da kolay olmadığı ve öngörüldüğü şekilde normal gitmediğini yazan gazete, geri dönecek göçmen ve toprağa ilişkin rakamların, “iki tarafı ayıran küçük mesafenin aslında anlaşma yapılmasına olanak tanımayacak kadar büyük olduğunu” yazdı.

“TOPRAK KONUSUNA İLİŞKİN ÖZLÜ MÜZAKERE DÜN SABAH BAŞLADI”

Gazete, gece yarısından sonra Kıbrıs Rum tarafından gelen mesajın, müzakerenin kritik ve zor bir aşamada bulunduğu şeklinde olduğunu, bunun da iki tarafın kriterlerde sonuca varması ve bunları harita üzerine koyması noktasına geldiği anlamını taşıdığını yazdı.

Toprak konusuna ilişkin özlü müzakerenin dün sabah, liderlerin ilk görüşmesinde başladığını ve liderlerin üç kriter üzerine odaklandığını yazan gazete, görüşme sırasında liderlerin bölgeleri görüşmekten kaçındığını ve sadece kriterleri ele aldığını belirtti.

Gazete, Akıncı’nın, görüşmenin bir noktasında, Kıbrıs Rum idaresi altına verilecek topraklarda yaşayacak Kıbrıs Rum sayısıyla ilgili 70 bin gibi bir rakamdan bahsettiğini, bunun da daha önce dile getirdiği rakamların çok altında olduğunu yazdı.

OMORFO DIŞARIDA

Türk tarafının bu rakamlarla birlikte, söylememesine karşın, Omorfo/Güzelyurt’u dışarıda bıraktığını savunan gazete bu gelişmenin anlaşmaya olanak tanımadığını da belirtti.

POLİTİS

Haberi “Anlaşma Yerine Krize Vardık-Mont Pelerin’deki Müzakereler Sonuçsuz Kaldı-Nihai Başarısızlık Tehlikesi” başlıklarıyla veren Politis gazetesi, Mont Pelerin’deki görüşmelerin anlaşmayla sonuçlanmadığı gibi, durumların da krize sürüklendiğini belirtti.

Gazete, sürecin devam edecek olmasına karşın, Kıbrıs sorununun, Yunanistan ve Türkiye’nin müdahil olmasıyla karmaşık hale geldiğini yazdı.

Gazete, Mont Pelerin’deki yaklaşımın, Toprak konusunda olası bir anlaşamaya varılacağı şeklinde olduğunu ancak tüm durumların, kriz niteliklerine sahip “özlü bir çıkmaza” sürüklendiğini yazdı.

Bunun, BM’nin görüşmelerin ardından yayımladığı ortak açıklamadan ortaya çıktığını yazan gazete iki tarafın, temel kriterlerde büyük farklılıklara sahip olduğunun görüldüğünü belirtti.

“İKİ TARAF ARASINDA 13 BİN GÖÇMEN KADAR FARK BULUNUYOR”

Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı’nın, Kıbrıs Rum idaresi altına dönecek Kıbrıslı Rum sayısı olarak bahsettiği 70 bin rakamından vazgeçtiğini ve daha az bir rakamı ele aldığını yazan gazete, Kıbrıs Rum tarafının 100 bin rakamından 90 bine düştüğünü ancak Akıncı’nın yeni tezinin anlaşma olanağı tanımadığını belirtti.

Gazete, iki taraf arasında 13 bin göçmen kadar fark bulunduğunu yazdı.

Gazete ayrıca sahne değişikliğinin, garantiler ve güvenliğe ilişkin çok taraflı konferans konusundaki Türkiye ve Yunanistan’ın müdahil olmasıyla alakalı olduğunun görüldüğünü belirtti ve her iki tarafın konu hakkındaki tutumlarına yer verdi.

ALİTHİA

Alithia gazetesi, ilgili haberi, “Mont Pelerin’deki Çaba Başarısız Oldu” başlığıyla aktardı. Gazete, iki tarafın Toprak konusundaki kriterler üzerinde anlaşmayı başaramadığını, Kıbrıs’a dönme ve ileriye doğru adım atma yöntemi bulmak için durumu gözden geçirme kararı aldığını yazdı.

“SORUMLULUK YÜKLEME OYUNU BAŞLADI”

Gazete haberinde ayrıca Kıbrıs’ın kuzeyinde Cumhurbaşkanlığı’nın twitter aracılığıyla yayımladığı “Toprak konusundaki görüşmeler, Kıbrıs Rum tarafının maksimalist tezleri nedeniyle çöktü” şeklindeki mesajın Kıbrıs Rum tarafının tepkisine neden olduğunu belirtti.

Simerini gazetesi “İyi Ortamda Son-Mont Pelerin’de Başarısız Sonucun Ardından Sorumluluk Yükleme Oyunu Başladı” başlıklarını kullandı.

Gazete, Mont Pelerin’de Toprak konusundaki görüşmede bir sonuca varılamadığını ve kriterler üzerinde anlaşma sağlanmasının mümkün olmadığını yazdı.

Bu durumun, müzakerelerin geleceğini de şüphe altına koyduğunu yazan gazete, Rum müzakere grubu kaynaklarından elde edilen bilgilerin ise “çabanın sona erdiği, müzakere sürecinin devam etmesinin nasıl mümkün olacağının ise bilinmediği” şeklinde olduğunu belirtti.

Haravgi gazetesi ise haberi “İsviçre’de Kriterlere İlişkin Anlaşma Olmadı” başlığıyla aktardı.

MONT PELERİN’DEKİ İLK GÜN

Politis gazetesi “İki Limasollu Herkesi Çıldırttı-Mont Pelerin’deki İlk Günün Kaybedilmesini İzin Verdiler” başlıklı bir diğer haberinde, Mont Pelerin’deki ilk günün kaybedilmesinin akıl almaz olduğunu; Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasiadis’in pazar günü, görüşmek için gittikleri konuyu ciddi bir şekilde ele alamadığını yazdı.

Haberde, iki liderin, önce geriye kalan konuları ele aldığını ve Toprak konusundaki kriterleri ise uykuya gitmeden önce çalışma yemeğinde görüştüğü belirtildi.

“YUNANİSTAN KONUSU, İKİ LİDERİ 10-15 DAKİKADAN FAZLA MEŞGUL ETMEDİ”

Gazete, Mustafa Akıncı’nın sabah görüşme sırasında saat 18:00-20:00 saatleri arasına bir işi olması nedeniyle ara istediğini; Anastasiadis’in bu işin ne olduğu yönündeki sorusuna ise Yunanca olarak “bir işim var (re kumbare)” şeklinde yanıt verdiğini yazdı.

Gazete, Akıncı’nın Ankara ile belirlenmiş bir randevusunun bulunduğunun tahmin edildiğini yazdı.

Anastasiadis’in Atina’da yapmış olduğu temaslarla ilgili bilgi verdiğini ve Akıncı’nın da Atina’nın açıklamasıyla ilgili serzenişte bulunma fırsatı bulduğunu yazan gazete, Kıbrıs Türk basının yazdığı şekilde, Yunanistan konusunun iki lideri 10-15 dakikadan fazla meşgul etmediğini savundu.

“MONT PELERİN’E GELME NEDENİ OLAN KONUYU ELE ALMADILAR”

Habere göre, Anastasiadis, kuzeydeki bankacılık sektöründe var olan askıdaki konular, AB normlarıyla uyum ve çözümün ilk gününden itibaren yapılması gerekenlerden bahsederken Akıncı, çok taraflı konferansın tarihinden söz etti.

Aynı görüntünün yemekte de devam ettiğini yazan gazete, liderlerin yediklerini, konuştuklarını ancak Mont Pelerin’e gelme nedeni olan konuyu ele almadılar.

Gazete, bu durum üzerine yapılan yorumun “bu ikisi bizi çıldırtacak” şeklinde olduğunu daha sonra ise “iki Limasolludan ne beklersiniz” şakasının yapıldığını yazdı.

İki tarafın da, kendi gündemlerini ileriye götürmeden önce, sürekli Atina ve Ankara ile temas halinde olduğunu yazan gazete, Anastasiadis’in iki kez Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ile konuştuğunu, Akıncı’nın ise Ankara ile kaç kez görüştüğünün bilinmediği savundu.

ÇELEPİS OMONİA MAÇINI İZLEDİ

Politis gazetesi, Kıbrıs Rum tarafının müzakere heyetinde bulunan Tumazos Çelepis’in Omonia futbol takımının pazar günü oynayacağı maç için büyük heyecana sahip olduğunu yazdı.

Çelepis’in, maçı izlemek için cep telefonunda yöntem bulduğunu yazan gazete, Çelepis’in,elinde cep telefonuyla oturarak maçı izlediğini, bir ara bilgi almak için AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun aradığını ancak cep telefondaki programın kesilmemesi için Çelepis’in, Kiprianu’nun telefonuna yanıt vermediği iddia edildi.

Habere göre Çelepis ve Kiprianu maçın ardından konuşma imkanı buldu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık