Güney Afrika’da binlerce işçi yüksek enflasyona karşı grevde

İşçiler, "Şikayet etme: Örgütlen ya da aç kal" pankartları taşıyarak devlet başkanlığı ofisine yürüdü.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde greve çıkan binlerce işçi, ülke çapında eylemler düzenleyerek, yüksek enflasyona karşı hükümete müdahale etmesi çağrısında bulundu.

ETHA’nın haberine göre, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde binlerce işçi, ülke çapında greve çıkarak artan enflasyona karşı ücretlerinin erimesine tepki gösterdi. Enflasyonun yüzde 8 zirvesine vardığı Güney Afrika’da, işsizlik oranı ise yüzde 34’e yükseldi. 8 sendikanın ortak çağrısıyla ülke çapında eylemler düzenleyen işçiler, başkent Pretoria’da da sokağa döküldü.

Pretoria’da 5 bini aşkın kişinin katıldığı eylemde, akaryakıt fiyatlarındaki artışın son bulmasını, işsizlik ve yüksek enflasyon oranlarına çözüm bulunmasını isteyen işçiler, “Yüksek enflasyona hayır de”, “Akaryakıt fiyatlarındaki artışa son” sloganlarıyla sesini duyurdu. İşçiler, “Şikayet etme: Örgütlen ya da aç kal” pankartları taşıyarak devlet başkanlığı ofisine yürüdü.

Eğitimden ulaşıma, gıda fiyatlarından akaryakıta hiçbir temel ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını belirten işçiler, hükümetin derhal ücretlerde iyileştirmeye gitmesi çağrısında bulundu.

Gazedda'dan haberdar olmak için takipte kalın...

Gazedda

Gazedda

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.

Twitter’da takip et

Gazedda Sosyal Medya

SON EKLENENLER

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist