AktüelTeknolojiGüncelleme özel mesajları kapsamıyor

Yeni gizlilik politikası nedeniyle büyük tepki toplayan Whatsapp'tan açıklama geldi: Ne WhatsApp ne de Facebook özel mesajlarınızı göremez ya da konuşmalarınızı duyamaz.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 13, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Birçok ülkede WhatsApp‘ın tartışma konusu olan zorunlu güncelleme uygulamasına ilişkin  bir açıklama da Whatsapp’ın Twitter hesabı üzerinden yapıldı. Açıklamada “Gizlilik politikası güncellememiz arkadaş ve ailenizle yaptığınız özel mesajlaşmaları etkilemiyor” denildi.

Açıklamada “Bazı söylentilere yanıt vermek ve özel mesajlarınızı uçtan uca şifrelemeyle korumaya devam ettiğimiz konusunda yüzde 100 açık olmak istiyoruz” ifadeleri yer aldı. WhatsApp, mesajın ardından bir açıklama görseli paylaştı:

WhatsApp, özel mesajlarınızı korur” başlNe WhatsApp ne de Facebook özel mesajlarınızı göremez ya da konuşmalarınızı duyamaz.ıklı görselde şu bilgiler yer aldı:

Ne WhatsApp ne de Facebook özel mesajlarınızı göremez ya da konuşmalarınızı duyamaz.

WhatsApp da Facebook da paylaşılan konumunuzu göremez.

WhatsApp kişi listenizi Facebook’la paylaşmaz.

WhatsApp grupları gizli kalır.

Mesajlarınızı ‘yok olmaya’ ayarlayabilirsiniz.

Verilerinizi indirebilirsiniz.

WhatsApp internet sitesinde ise  şu ifadeler kullanıldı: “Gizlilik politikamızdaki güncellemenin, arkadaşlarınız veya ailenizle olan mesajlarınızın gizliliğini hiçbir şekilde etkilemediğini açıklığa kavuşturmak istiyoruz. Bunun yerine, bu güncelleme isteğe bağlı olan, verileri nasıl topladığımız ve kullandığımız konusunda daha fazla şeffaflık sağlayan WhatsApp’ta bir işletmeye mesaj göndermeyle ilgili değişiklikleri içerir.” 

Bir resen inceleme de Kişisel Verileri Koruma Kurulu’ndan 

Öte yandan Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK), WhatsApp uygulaması hakkında yurt dışına veri aktarımı ve temel ilkeler yönünden resen inceleme başlattı.

WhatsApp, Gizlilik İlkeleri’nde çok tartışılacak bir değişikliğe gitmiş ve 2 milyarı aşkın kullanıcısının bilgisini, Facebook’un diğer şirketlerinin reklam ve pazarlama alanına açmıştı. Kullanıcılara ‘8 Şubat’a kadar ya kabul et, ya da sil’ dayatmasında bulunmuştu.

Rekabet Kurulu da Whatsapp ve Facebook hakkında resen soruşturma başlatmış, WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunun durdurulması çağrısı yapmıştı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık