AktüelMüzakerelerGÜKAD’dan Liderlere ‘İyi Niyet’ Mektubu: “Ortak Omorfo/Güzelyurt”

Güzelyurt (Omorfo) Kalkındırma Derneği İsviçre zirvesi nedeniyle her iki lidere eş zamanlı olarak iyi niyet mektubu gönderdi. GÜKAD Başkanı Reşat Kansoy tarafından kaleme alınan mektupta “Güzelyurt, Kıbrıslı Rumlara – Kıbrıslı Türklere – Marunilere ve Gurbetlere… (Azınlıklara), yetecek kadar verimli toprak arazilerine sahiptir” denilerek “Ortak Güzelyurt” yaratma hedefine dikkat çekildi. Mektubun Türkçe ve Yunanca olarak yazılmış tam metni şöyle: Ekselansları, Mustafa AKINCI İki yıla yakın sürdürmüş olduğunuz müzakere çabalarını ilgiyle takip ediyoruz. Süreç içerisinde göstermiş olduğunuz benzersiz...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 7, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Güzelyurt (Omorfo) Kalkındırma Derneği İsviçre zirvesi nedeniyle her iki lidere eş zamanlı olarak iyi niyet mektubu gönderdi.

GÜKAD Başkanı Reşat Kansoy tarafından kaleme alınan mektupta “Güzelyurt, Kıbrıslı Rumlara – Kıbrıslı Türklere – Marunilere ve Gurbetlere… (Azınlıklara), yetecek kadar verimli toprak arazilerine sahiptir” denilerek “Ortak Güzelyurt” yaratma hedefine dikkat çekildi.

Mektubun Türkçe ve Yunanca olarak yazılmış tam metni şöyle:

Ekselansları,

Mustafa AKINCI

İki yıla yakın sürdürmüş olduğunuz müzakere çabalarını ilgiyle takip ediyoruz. Süreç içerisinde göstermiş olduğunuz benzersiz çaba, barışçıl ve demokratik tutum ile birlikte, üstün gayretiniz: biliyoruz ki, yaşadığınız coğrafyanın tarihinin ve kaderinin yeniden şekillenmesi içindir.

İki toplumlu, iki bölgeli, tek uluslararası kimlik ve siyasi eşitlik temelinde federal bir yapı, yaşaya bilir barış sürecinin başlangıcı olacaktır.

İsviçre Mont Pelerin kentinde, yapılacak görüşmelerin her iki toplumun hassasiyetlerinin giderildiği, Dünyanın, Akdeniz bölgesi ve Kıbrıs adasının, ayrıca gelecek nesillerin adınızdan onurla bahsedeceği, yeni bir adım olmasını dilerim.

Güzelyurt kentini, toprak ve mülkiyet konularında değerlendirirken: Yüzlerce yıl bu verimli Güzelyurt topraklarından karınlarını doyuran Kıbrıslı Rum dostlarımızın, Ve “74’ten sonra bu verimli topraklara doğan Kıbrıslı Türklerin gerçekliği, sizler ortak devlet kurma çabasını sarf ederken, “Ortak Güzelyurt” yaratma şansını da vermektedir.

Toprak ve Mülkiyet konusunda, yapacağınız görüşmelerin merkezinde insan ve üretim odaklı çözümler olacağından hiçbir şüphem yoktur.

Güzelyurt, Kıbrıslı Rumlara – Kıbrıslı Türklere – Marunilere ve Gurbetlere… (Azınlıklara), yetecek kadar verimli toprak arazilerine sahiptir.

Birlikte üretip, birlikte başarabiliriz.

Yeni ve Ortak Federal Kıbrıs Devleti ile “Ortak Yaşam Alanı Güzelyurt’ta” geleceğe umutla bakmak dileğiyle

Yüksek Saygılarımı Sunarım:

Reşat Kansoy


Excellency,

Νίκος Αναστασιάδης

Εμείς παρακολουθούμε την προσπάθεια που κάνετε για την διαπραγμάτευση που συνεχίζετε περίπου για 2 χρόνια με ενδιαφέρον. Στην εποχή που έχετε δείξει προσπάθεια , η Ειρήνη και η δημοκρατική υποστήριξη , μεγάλη προσπάθεια , ξέρουμε ότι που έχουμε ζήσει στην γεωγραφία και στην ιστορία ξανά σκεδιασε. Μια ομοσπαυδιακή δομή , θα γίνει αρχή , μπορεί να ζει της ειρηνευτικής διαδικοσίας στη βάση , δικοινοτική , διζωνική και μόνη διεθνή ταυτότητα και στη βάση της πολιτικής ισότητας. Στη πόλη του Μοντ Πελεριν / Ελβετία , διακεψεις που θα κάνει ότι διώχνεται η ευαισθησία και τα δυο κοινότητες , κόσμος , περιοχή τη Μεσογείου και το νησί τη Κύπρο , επίσης ζήτω να είναι ένα νέο βήμα ότι θα αναφέρει τις μελλοντικές γενιές για το όνομα σας με τη τιμή. Την πόλη Μόρφου , εξετάζοντας τη γη και τα ακίνητα ζητήματα. Ελληνοκυπριαφίλοι Ελληνοκυπριακή φίλοι που τρεφόταν εκατοντάδες χρόνια από αυτό το γόνιμο έδαφος της Μορφου και μετά το εβδομήντα τέσσερα η πραγματικότητα των Τουρκοκύπριων που γεννήθηκε σε αυτό το γόνιμο έδαφος , ενώ εσείς προσπαθούσατε για την οικοδόμηση του κοινού κράτους , σας δίνεται η ευκαιρία για τη δημουργία κοινής Μόρφου. Δεν έχω καθόλου αμφιβολία , οι λύσεις που θα γίνει για τον άνθρωπο και παραγωγό. Η διαπραγμάτευση που θα κάνετε , είναι με τη νέα και κοινή το ομοσπονδιακό κράτο τη Κύπρο , εύχομαι να κοιτάξουμε το μέλλον με ελπίδα στο κοινή καθιστικό του Μόρφου

Με πολύ σεβασμό …

Reşat Kansoy

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık