AktüelSanatGrup Yorum’un unutulmayan 10 parçası

Konser veremedikleri için ölüm orucunda olan İbrahim Gökçek de dün hayatını kaybetti...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 8, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Grup yorum bir seneyi aşkın süredir konser veremiyor. Türkiye’deki iktidarın baskıları yüzünden konser veremeyen Türkiye’nin en önemli protest müzik gruplarından Grup Yorum müzisyenleri Helin Bölek ve İbrahim Gökçek, ölüm orucu dolayısıyla hayatını kaybetti.

Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve İbrahim Gökçek, maruz kaldıkları konser yasaklarının kaldırılması, kırmızı bültenle aranan üyelerinin listelerden çıkartılması ve çalışmalarını yürüttükleri İdil Kültür Merkezi’ne yönelik baskınların son bulması gibi taleplerle ölüm orucuna girmişti. Helin Bölek, 3 Nisan’da, eyleminin 288’inci gününde vefat etmişti.

Ölüm orucuna 322’inci gününde ara veren Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek ise dün vefat etti. 5 Mayıs’ta ölüm orucuna ara veren ve hastaneye kaldırılan Gökçek için Grup Yorum’un Twitter hesabından açıklama yapıldı.

1985’te Tuncay Akdoğan, Metin Kahraman, Kemal Sahir Gürel, Ayşegül Yordam tarafından kurulan bir müzik grubu olan Grup Yorum, kurulduğu günden bu yana, onlarca müzisyeni bünyesinde barındırdı.

Ücretsiz halk konserleri ile hınca hınç dolu meydanlara çıkan Grup Yorum’un parçaları yıllar boyu dilden dile dolaşmaya devam edecek.

GazeddaKıbrıs olarak, Grup Yorum’un değerli iki müzisyeninin ölüm orucunda hayatını kaybetmesini anmak için, seçtiğimiz 10 parçayı sizlerle paylaşıyoruz.

10 – Sıyrılıp Gelen

9 – Uğurlama

8 – Sevda Türküsü

7- Gel ki Şafaklar Tutuşsun

6- Venceremos

Grup Yorum – Venceremos

Originally an anthem for the socialist Unidad Popular of Chile, this Turkish version is sung by the famous revolutionary music band Grup Yorum in 1988. Firti…

5- Ölümden Öte Ne Var?

4- Cemo

3- Haziranda Ölmek Zor

2- Enternasyonal

1- Haklıyız Kazanacağız

BONUS: Geçit Yok

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık