AktüelEkolojiGreta’da ABD Kongresi’ne: Boş konuşuyorsunuz

"Lütfen övgüleriniz size kalsın. Siz kendiniz hiçbir icraatta bulunmadan sadece bize ne kadar esin verici olduğumuzu söylemek için bizi buraya davet etmeyin."
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 18, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

İklim değişikliğine karşı mücadelesini dünya gündemine taşımayı başaran 16 yaşındaki Greta Thunberg, ABD Kongresi’nde ağırlandı. Thunberg, kendisini övüp tavsiye isteyen ABD’li vekilleri fırçaladı: “Lütfen övgüleriniz size kalsın. Siz kendiniz hiçbir icraatta bulunmadan sadece bize ne kadar esin verici olduğumuzu söylemek için bizi buraya davet etmeyin.”

İklim değişikliğiyle mücadele için okul grevine giderek milyonlara esin kaynağı olan 16 yaşındaki Greta Thunberg, BM’nin iklim zirvesi için gittiği ABD’de Kongre tarafından ağırlandı. Thunberg, ABD’li Kongre üyelerini “Övgüleriniz size kalsın, ne kadar esin verici olduğumuzu söylemek için bizi çağırmayın, yeterince çaba göstermiyorsunuz” diye azarladı.

Gelecek hafta New York’ta başlayacak Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’na damga vuracak konulardan birini İklim Eylem Zirvesi oluştururken bu kapsamda Gençlik İklim Zirvesi de düzenlenecek. İsveç’te her cuma okul grevine gidip iklim değişikliğiyle mücadele eylemi yapan ve 150’den fazla ülkede milyonlarca kişiye bu yolda esin kaynağı olan Thunberg bu etkinliklerin başını çekiyor. Bu çerçevede 20 Eylül cuma günü küresel iklim grevi planlanırken, ABD’deki 800 etkinliğe dünya çapında eylemler eşlik edecek.

Atlantik Okyanusu’nu güneş enerjisinin kullanıldığı bir tekneyle iki haftada geçerek ağustos sonunda New York’a varan Greta Thunberg, dün kendisi gibi gezegenin geleceği için harekete geçen değişik ülkelerden genç iklim aktivistleriyle birlikte Washington’daki ABD Kongresi’nde ağırlandı.

Kongre’nin üst kanadı Senato’nun iklim görev gücü tarafından düzenlenen buluşmada ABD’li yasa yapıcılar, genç eylemcileri öncülük yaptıkları, ellerini taşın altına koydukları ve yaşlarının çok ötesinde bilgelik sergiledikleri için övdü. Kongre’nin iklim değişikliğiyle nasıl mücadele edeceğine dair tavsiye istediklerinde ise Thunberg’den azar işittiler.

‘ÖVGÜLERİNİZ SİZE KALSIN’

Kendisinin senatör ya da bilim insanı değil, öğrenci olduğunu hatırlatan İsveçli kız, şöyle konuştu: “Lütfen övgüleriniz size kalsın. Biz bunu istemiyoruz. Gerçekte siz kendiniz hiçbir icraatta bulunmadan sadece bize ne kadar esin verici olduğumuzu söylemek için bizi buraya davet etmeyin, çünkü bu hiçbir şeye yaramıyor.”

Thunberg sözlerine, “Ne yapmanız gerektiğiyle ilgili tavsiye istiyorsanız, bilim insanlarını davet edin, bilim insanlarından uzmanlıklarını talep edin. Biz kendimizin değil, bilim insanlarının duyulmasını istiyoruz” diye devam etti.

DEMOKRAT VEKİL: SİZ SİYASİ BİR ORDUSUNUZ

Siyasiler ise bu fırçayı, alkışlar ve kahkahalarla karşılayarak yumuşattı. Demokrat Parti’nin ilerlemeci kanadının ‘Yeşil Yeni Düzen’ isimli çevreci programının hazırlayıcılarından olan ve Senato’nun iklim görev gücüne başkanlık eden Ed Markey, Thunberg’e “Sizin liderliğinize ihtiyacımız var. Siz ABD’ye ulaşmış siyasi bir ordusunuz. Bu meseleye daha önce hiç olmadığı şekilde ışık tuttunuz. Ve bu yeni bir X etkeni yaratıyor” diye hitap ederek ekledi: “Sizi duyuyoruz, ne dediğinizi duyuyoruz ve çabalarımızı iki katına çıkaracağız.”

Ancak Kongre’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde Demokratlar, Senato’da ise Cumhuriyetçiler çoğunlukta ve Beyaz Saray’da BM’nin Paris İklim Anlaşması’ndan çıkan ve selefi Barack Obama’nın tüm çevreci düzenlemelerini tersine çeviren Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump oturuyor. Genelde Cumhuriyetçiler iklim değişikliğine ya inkar ya da şüphecilikle yaklaşıyor.

Buna rağmen gençlerin iklim grevinin siyasi gündemi şekillendirdiğini söyleyen Markey, 2016’dan farklı olarak 2020 başkanlık seçimi için iki partinin münazaralarında konunun dönüp dolaşıp iklime geldiğine, seçmenlerin adaylardan iklim değişikliğiyle mücadele planları talep ettiğine dikkat çekerek gençlere şunları söyledi: “Ne mi gerçekleşti? Siz gerçekleştiniz. ABD’deki siyasi dinamikleri mutlak surette değiştiren siyasi sürece bu ekstra enerji düzeyini siz kattınız. 2020 başkanlık seçimi pek çok açıdan iklim değişikliğiyle ilgili bir referandum olacak.”

OBAMA: ISRARLA KORKMAYAN BİRİ

Obama da pazartesi günü Thunberg’i ağırlayıp görüşmeden fotoğraf paylaştı. Eski Demokrat Başkan, İsveçli genci ‘gezegenimizin en büyük savunucularından biri’, ‘gerçek eylem için ısrarla talepte bulunmaktan korkmayan biri’ diye övdü. (Kaynak: Sputnik)

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık