AktüelEkolojiGreta uçağı reddeti, ABD’ye yelkenli ile gidecek

16 yaşındaki iklim aktivisti 'grevci' Greta Thunberg, New York’ta düzenlenecek BM İklim Zirvesi’ne İngiltere’den, güneş panelleri ve su altı türbinleriyle donatılmış 'sıfır karbon' yelkenli gemi ile gidecek.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 31, 2019
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

VOA’nın haberine göre, sera gazı salımlarının yüksek olması nedeniyle uçak kullanmayı reddeden Thunberg, BM’den aldığı daveti kabul ettiğini Associated Press (AP) haber ajansıyla yaptığı söyleşide aktardı.

Monako Yat Kulübü, İsveçli öğrenciye ‘Malizia II’ adlı 18 metreliktekneyi tahsis etti.

Kulüp yönetimi, “Thunberg’i zirveye yollamaktan onur duyacaklarını” ifade etti ve teknenin güneş enerjisi panelleriyle donatılmış olduğunu, dolayısıyla Thunberg’in hayalindeki ‘sıfır emisyon’lu yolculuğa uygun olduğunu vurguladı.

23 Eylül’de ABD’nin New York kentindeki zirveye gidecek Thunberg’e babası, bir film yapımcısı ve Monaco Prensesi Caroline’in oğlu Pierre Casiraghi eşlik edecek.

Twitter hesabından haberi duyuran Thunberg, “Müthiş haber. Önümüzdeki ayın ortasında Britanya’dan New York’a doğru yola çıkacağız. Yolculuk iki hafta sürecek” dedi.

Eylül ayında New York’ta, Aralık ayındaysa Şili’nin Santiago kentinde düzenlenecek iklim zirvelerine katılma kararı alan Thunberg, Avrupa’dan Amerika kıtasına yolculuğunu deniz yoluyla yapacak. Bunun nedeniyse, uçakların sera gazı salım oranlarının oldukça yüksek olması.

Thunberg, AP’ye yaptığı açıklamada ayrıca, “İklime zarar vermemenin daha kolay yolları olmalı” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..