AktüelEkolojiGreta Thunberg ‘Yılın İnsanı’ seçildi

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 'Yılın İnsanı'nı seçen TIME dergisi'nin 2019 tercihi, iklim aktivisti ve iklim için okul grevlerinin öncüsü Greta Thunberg oldu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 12, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

TIME dergisi, ‘Yılın İnsanı’ olarak 16 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg‘i seçtiğini duyurdu. Dergide Thunberg için “O gerçeği söylemenin cesaretini güçle birleştirerek bir neslin ikonu hâline gelen sıradan bir genç kız” ifadeleri yer aldı. Thunberg’in gezegen hakkında varolan bulanık endişeleri dünya çapında bir mücadeleye harekete dönüştürdüğü belirtildi.

Genç iklim aktivisti, Madrid‘deki Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı‘na (COP25) katılmak için Amerika’dan başladığı yolculukta okyanusu geçerek Portekiz’in başkenti Lizbon’a gitmişti, buradan da Madrid’e geçmişti.

Thunberg ‘Yılın İnsanı’ seçildiği bugün Madrid’de süren COP25’de konuşarak, dünya liderlerini küresel ısınmayı durdurmak için güçlü bir adım atmak yerine kendi imajlarını parlatmakla suçladı.

Greta Thunberg geçen yıl, Cuma günleri okula gitmeyerek İsveç Parlamentosu önünde iklim için grev yapmaya başlamıştı. Genç aktivistin tek başına gerçekleştirdiği eylem kısa zaman içinde dünya çapında karşılık buldu. Küresel İklim Grevleri‘nde dünyanın her yerinden genç iklim aktivistleri yetişkinleri krize karşı adım atmaya çağırıyor.

TIME dergisinin bu yıl içinde belirlediği ‘Yılın İnsanları’ adayları arasında Hong Kong aktivistleri, ABD Başkanı Donald Trump, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, ABD’de Trump’ın azil soruşturması sürecinin başlamasına neden olan ‘Muhbir’, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern ve Trump’ın kişisel avukatı Rudy Giuliani yer alıyordu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık